Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość.
Organizatorzy apelują, aby w tym dniu sędziowie, pracownicy sądów i przedstawiciele zawodów prawniczych wpięli do stroju fioletowe wstążki.

Inicjatorem Dnia Wymiaru Sprawiedliwości było Europejskie Stowarzyszenie "Sędziowie i Prokuratorzy na rzecz Demokracji i Wolności" (MEDEL), do którego należy kilkanaście organizacji sędziowskich i prokuratorskich z Europy, w tym z Polski. Decyzja o podjęciu starań na rzecz ustanowienia Dnia Wymiaru Sprawiedliwości zapadła w marcu 2013 r. podczas spotkania przedstawicieli MEDEL w Gdańsku. - Wymiar sprawiedliwości ma stanowić oparcie dla demokracji, siłę skuteczną tak dla promowania praw obywatelskich, jak i dla walki z przestępczością i korupcją - napisano wówczas w deklaracji przyjętej na gdańskim spotkaniu MEDEL.

Inicjatywę poparła Krajowa Rada Sądownictwa, która w przyjętym w maju stanowisku napisała, że "osoba sędziego Falcone, jako symbol bezkompromisowej walki o sprawiedliwość, niewątpliwie zasługuje na uznanie".

W obchody Dnia Wymiaru Sprawiedliwości włączyły się wszystkie stowarzyszenia sędziowskie oraz Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury i inne organizacje prawnicze. W poniedziałek w części z sądów będą odbywały się dni otwarte, spotkania z prawnikami, konferencje, będą także udzielane porady prawne.

Liczne imprezy z tej okazji organizuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. W poniedziałek 23 maja o godzinie 14.00 odbędzie się wideo czat z prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Krystianem Markiewiczem, według formuły ask me anything, który odpowie na wszystkie pytania internautów. Wydarzenie to będzie transmitowane na Twitterze przez platformę Periscope:https://twitter.com/JudgesSsp, nick: @JudgesSsp, TAG #dws16
Na terenie całego kraju będą zorganizowane Dni Otwarte Sądów, w trakcie których będzie można je obejrzeć od środka oraz poznać Skarby Sądów. (ks/pap) Więcej>>>