Projekt zakłada likwidację ograniczeń dotycząch osób, które mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy. Obowiązujące przepisy przewidują, że z pomocy skorzystać mogą m.in.: najubożsi, weterani, osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, kobiety w ciąży, osoby młode (do 26 lat) oraz starsze (powyżej 65 lat).

Nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z ich upoważnienia aplikant adwokacki lub aplikant radcowski. Profesjonalni pełnomocnicy działają na podstawie umowy zawartej z powiatem.

Autorzy projektu zauważają, że pieniądze przeznaczone na nieodpłatną pomoc prawna nie są w pełni wykorzystywane ze względu na wąski krąg uprawnionych. W uzasadnieniu podkreślają, że rozszerzenie uprawnienia nie obciąży dodatkowo budżetu.

"Zgodnie z założeniem projektodawców rozszerzenie kręgu beneficjentów ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej powinno zostać dokonane w ramach środków finansowych, które na ten cel są przewidziane oraz w ramach obecnie istniejącego systemu udzielania nieodpłatnie pomocy prawnej, ponieważ nie zostały dotychczas w pełni wykorzystane, możliwości tego systemu." - podkreślają autorzy projektu w uzasadnienie.

 

Umowy w obrocie gospodarczym. Wzory. Komentarze., Andrzej Kidyba Umowy w obrocie gospodarczym>>