Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Bezpłatna pomoc prawna dla każdego?

Bezpłatna pomoc prawna dla każdego?

12.02.18

Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą, by bezpłatna pomoc prawna przysługiwała każdemu, a nie jedynie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Projekt w tej sprawie trafił do prac w Sejmie

articleImage: Bezpłatna pomoc prawna dla każdego? fot. Thinkstock

Projekt zakłada likwidację ograniczeń dotycząch osób, które mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy. Obowiązujące przepisy przewidują, że z pomocy skorzystać mogą m.in.: najubożsi, weterani, osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, kobiety w ciąży, osoby młode (do 26 lat) oraz starsze (powyżej 65 lat).

Nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z ich upoważnienia aplikant adwokacki lub aplikant radcowski. Profesjonalni pełnomocnicy działają na podstawie umowy zawartej z powiatem.

Autorzy projektu zauważają, że pieniądze przeznaczone na nieodpłatną pomoc prawna nie są w pełni wykorzystywane ze względu na wąski krąg uprawnionych. W uzasadnieniu podkreślają, że rozszerzenie uprawnienia nie obciąży dodatkowo budżetu.

"Zgodnie z założeniem projektodawców rozszerzenie kręgu beneficjentów ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej powinno zostać dokonane w ramach środków finansowych, które na ten cel są przewidziane oraz w ramach obecnie istniejącego systemu udzielania nieodpłatnie pomocy prawnej, ponieważ nie zostały dotychczas w pełni wykorzystane, możliwości tego systemu." - podkreślają autorzy projektu w uzasadnienie.

 

Umowy w obrocie gospodarczym. Wzory. Komentarze., Andrzej Kidyba Umowy w obrocie gospodarczym>>

 

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Tadeusz IP: 37.47.* 13-02-2018
    To będzie istna komercyjna łapanka klientów dla kancelarii, ponieważ zamożny klient w ostateczności zostanie przejęty przez udzielającego porad adwokata lub radcę ew. aplikanta dla adwokata lub radcy. Pytanie czy o to chodzi, bo już taka praktyka komercji weszła w życie w owych biurach porad bezpłatnych, za które nota bene w pierwszej fazie płacimy prawnikom my wszyscy.
    Walka o klienta poprzez biura porad przy powiecie i gminie.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE