Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Białoruś: adwokat broniąca opozycjonistów pozbawiona licencji

Białoruś: adwokat broniąca opozycjonistów pozbawiona licencji

12.09.17

Hanna Bachcina, znana białoruska adwokatka, która broniła opozycjonistów i więźniów politycznych, została pozbawiona we wtorek licencji przez ministerstwo sprawiedliwości. Jako przyczynę decyzji podano „niewystarczające kwalifikacje”.

articleImage: Białoruś: adwokat broniąca opozycjonistów pozbawiona licencji fot. Thinkstock

Decyzję taką podjęła komisja białoruskiego ministerstwa sprawiedliwości ds. działalności adwokackiej, która 12 września przeprowadziła dodatkową nieplanowaną weryfikację adwokatów.

Bachcina jest adwokatem z 25-letnim stażem. Wcześniej przez 13 lat pracowała jako prokurator.

Jak powiedziała prawniczka białoruskim mediom niezależnym, w związku z decyzją komisji grozi jej usunięcie z mińskiej miejskiej rady adwokackiej.

Jej zdaniem sprawa ma charakter polityczny, a decyzja zapadła „na zamówienie pewnych resortów”. Prawniczka broniła ostatnio m.in. opozycyjnego blogera Eduarda Palczysa i Mirasłaua Łazouskiego podejrzanego w tzw. sprawie Białego Legionu.

6 września białoruscy obrońcy praw człowieka zwrócili się do specjalnej sprawozdawczyni ONZ ds. niezawisłości sędziów i adwokatów Moniki Pinto, wyrażając zaniepokojenie nieplanowaną weryfikacją, która według nich dotyczyła 25 prawników.

Aktywiści prosili Pinto o wezwanie władz Białorusi do zaprzestania ingerencji w pracę adwokatów i nacisków na nich. Twierdzą, że na Białorusi podobne działania mają miejsce w sytuacji nasilenia się represji politycznych.

Bachcina zamierza odwołać się od decyzji komisji.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

12.09.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE