Opinię taką ekspert wygłosił podczas zakończonego w piątek w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, gdzie brał udział w panelu pt. ”Prawo i gospodarka”.

Jak zauważył, każdy rząd ma swoje pomysły na sanację tego stanu rzeczy, chociaż żadnemu, w ostatnich 20 latach, nie udało się doprowadzić do realnej zmiany. - Można w związku z tym być pesymistą, jeżeli chodzi o postrzeganie perspektywy poprawy – stwierdzi dr Asłanowicz. Ale dodał, że  jednak prezentowanych jest sporo nowych pomysłów zmian obowiązujących procedur oraz organizacji wymiaru sprawiedliwości, być może któraś z nich doprowadzi do poprawy sytuacji.


Odpowiadając na pytanie: jak poprawiać organizację sądów, dokształcać sędziów w sprawach ekonomicznych?, ekspert odpowiedział, że konieczna jest zarówno zmiana obowiązujących procedur, jak i istotna zmiana organizacji pracy sądów.
- Zmiany muszą mieć również charakter strukturalny, polegający np. na wprowadzeniu do wszystkich sądów funkcji dyrektora zarządzającego pracą sądu – nie będącego sędzią, ale sprawnym menedżerem. Oczywiście przydałoby się też dokształcenie sędziów w sprawach ekonomicznych, ale ważniejsze jest chyba dokonanie zmiany zasad funkcjonowania biegłych sądowych. To na ich opiniach często bazują wyroki, zaś ich profesjonalizm oraz szybkość reakcji często pozostawiają nieco do życzenia – mówił Marcin Asłanowicz.