Strona główna » Wiadomości » Opinie » Cyfryzacja postępowania egzekucyjnego ma nie tylko plusy

Cyfryzacja postępowania egzekucyjnego ma nie tylko plusy

03.03.17

Rozwoju cyfryzacji nie da się powstrzymać, chociaż procesy informatyzacji niosą ze sobą nie tylko szanse, ale również zagrożenia. Dotyczy to także porcedru prawnych - pisze Joanna Makowska.

articleImage: Cyfryzacja postępowania egzekucyjnego ma nie tylko plusy fot. Thinkstock

W komenatrzu opublikowanym w Systemie Informacji Prawnej LEX autorka stwierdza, że informatyzacja wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności postępowania cywilnego jest procesem dynamicznym. Co szczególnie ważne, proces ten przestaje mieć charakter wybiórczy, odnoszący się jedynie do określonych typów postępowań i czynności sądowych, a zaczyna nabierać charakteru kompleksowego i wszechstronnego modelu rozpoznawania i rozstrzygania spraw cywilnych oraz wykonywania sądowych tytułów wykonawczych. Nowy model prawa cywilnego procesowego, w którym szczególną rolę odgrywa efektywne wykorzystywanie systemów teleinformatycznych oraz środków komunikowania się na odległość dla zwiększenia sprawności wymiaru sprawiedliwości, a także poszerzenia dostępności informacji o prawie i orzecznictwie, stanowi konsekwencję procesu informatyzacji obecnego we wszystkich sferach życia społecznego i gospodarczego.
Jak zauważa autorka komenatrza, strony postępowania oczekują szybkiego i bezproblemowego dostępu do wyselekcjonowanych informacji. Przy tradycyjnie prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych i klasycznym przesyłaniu informacji drogą pocztową, spełnienie takiego oczekiwania jest bardzo utrudnione. Za wcześnie, by z przekonaniem prognozować, że elektronizacja postępowania cywilnego przyniesie w krótkim okresie wymierne korzyści w zakresie przyspieszenia postępowań. Więcej>>

03.03.17
LEX Komentarze Prawo Cywilne
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: LEX Komentarze Prawo Cywilne
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE