Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Do środy mogą być zgłaszane kandydatury na wolne stanowisko w TK

Do środy mogą być zgłaszane kandydatury na wolne stanowisko w TK

17.02.17

W środę 22 lutego 2017 r. minie termin, do którego można zgłaszać kandydatów na sędziego Trybunału Konstytucyjnego na miejsce zwolnione w wyniku z zrzeczenia się stanowiska sędziego przez prof. Andrzeja Wróbla.

articleImage: Do środy mogą być zgłaszane kandydatury na wolne stanowisko w TK Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by

Czytaj: Sędzia TK Andrzej Wróbel wraca do Sądu Najwyższego>>

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska rozesłała do przewodniczących klubów poselskich pismo, z którego wynika, że uznano, iż wygaśnięcie mandatu sędziego Andrzeja Wróbla nastąpiło 1 lutego 2017 r., czyli w dniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK. Jednak według części prawników są poważne wątpliwości, czy rzeczywiście w tym dniu odbyło się prawidłowo zwołane i przeprowadzone Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK ze względu na brak skutecznego powiadomienia o Zgromadzeniu kilku sędziów Trybunału.

Jeśli kandydatury na zwolnione stanowisko zostaną zgłoszone, zgodnie z regulaminem Sejmu RP Marszałek kieruje je do zaopiniowania przez właściwą komisję sejmową, którą jest Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Poddanie pod głosowanie wniosków w sprawie wyboru sędziego TK nie może odbyć się wcześniej niż siódmego dnia od dnia doręczenia posłom druku zawierającego kandydatury, chyba że Sejm postanowi inaczej.
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE