Skrytykowana przez Stępińskiego uchwała ustanowiła sprzeczne - jego zdaniem - z ustawą o adwokaturze i niekorzystne dla dużych izb adwokackich parytety określające liczbę wybieranych z nich delegatów.
Zgodnie ze swoimi upranienieniami, minister zdecydował się skierować uchwałę do Sądu Najwyższego, który już wyznaczył termin rozprawy na 17 sierpnia br. Jednak kilka dni temu minister postanowił wycofać skargę z SN, powołując się na przekonujące go wyjaśnienia samorządu adwokackiego.
Tymczasem izba adwokacka w Poznaniu uchwaliła wniosek, w którym zaapelowała o wszczęcie w stosunku do Krzysztofa Stępińskiego postępowania dyscyplinarnego.

O wszczęciu postępowania dyscyplinarnego w stosunku do adwokata Krzysztofa Stępińskiego napisała poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza". Tego samego dnia Naczelna Rada Adwokacka przekazała mediom następujące oświadczenie:
W dniu 16 sierpnia br. w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł autorstwa red. Ewy Siedleckiej pt. „Adwokat pod sąd za krytykowanie kolegów”, w którym autorka sugeruje, że Naczelna Rada Adwokacka poleciła wszcząć postępowanie dyscyplinarne przeciwko adw. Krzysztofowi Stępińskiemu z powodu jego interwencji u Ministra Sprawiedliwości w sprawie niezgodność z przepisami uchwały nr 59/2009 dotyczącej ustalenia nowych parytetów osobowych delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury.
Naczelna Rada Adwokacka informuje, że adw. Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej zwróciła się do rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec adw. Krzysztofa Stępińskiego po jego wypowiedzi, jakiej udzielił podczas Zgromadzenia Adwokatów Izby Warszawskiej, które odbyło się w dniu 29 maja br. Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego nie ma nic wspólnego ze skargą na uchwałę NRA.

Czytaj także:
Uchwała adwokatów zaskarżona do SN
Skarga na adwokackie parytety wycofana