Strona główna » Wiadomości » Aktualności » E-awizo - przesyłki sądowe przyjdą drogą elektroniczną

E-awizo - przesyłki sądowe przyjdą drogą elektroniczną

10.07.18

System e-awizo w ciągu kilku lat ma wyeliminować pisma papierowe z urzędów. Jedną z pierwszych instytucji pracujących w tym systemie będą sądy. 

articleImage: E-awizo - przesyłki sądowe przyjdą drogą elektroniczną fot. Thinkstock

Minister cyfryzacji Marek Zagórski zapowiada, że Narodowym Operatorem systemu ma być Poczta Polska. Jak twierdzi, spółka ma już gotową platformę Envelo, przygotowaną do świadczenia tego typu usług. I zapowiedział, że już w przyszłym roku system zacznie testować na "własnej skórze" Ministerstwo Cyfryzacji, a następnie zostanie on wdrożony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - To oznacza, że przesyłki polecone z sądów będą przychodziły drogą elektroniczną - mówi minister.

Poczta będzie musiała w związku z tym stworzyć bazę danych adresów elektronicznych. Nie będą to jednak klasyczne adresy mailowe, tylko tzw. adresy skrzynek, podobne do tych, które działają na platformie e-PUAP. Obecnie takie skrzynki mają już osoby, które zarejestrowały się na platformie Envelo i już dzisiaj dostają korespondencję cyfrowo.

Skrzynki mają być zakładane bezpłatnie i będą działały podobnie do tych, które są na klatkach schodowych i przed wejściami do domów. Osoby, które nie założą skrzynki, pozostaną w systemie tradycyjnym. Jeżeli poczta dostanie przesyłkę, np. z sądu, adresowaną do osoby, która nie ma skrzynki, będzie musiała wysłać ją klasycznie, w kopercie na normalny adres.


 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE