Strona główna » Wiadomości » Opinie » Informatyczne algorytmy odmienią pracę prawników

Informatyczne algorytmy odmienią pracę prawników

12.02.18

Nadchodzący przełom w systemach inteligentnych algorytmów z pewnością zrewolucjonizuje całą gospodarkę w sposób porównywalny z upowszechnieniem dostępu do internetu. Rewolucja ta odmieni też działanie wymiaru sprawiedliwości - pisze Adam Polanowski z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

articleImage: Informatyczne algorytmy odmienią pracę prawników fot. Thinkstock

Jak przypomina autor komentarza, do pierwszego w historii realnego starcia pomiędzy prawnikami a ich algorytmicznym odpowiednikiem doszło pod koniec 2017 r. w Wielkiej Brytanii. Wyzwanie rzucili studenci Uniwersytetu w Cambridge, będący założycielami startupu i twórcami programu CaseCrunch Alfa. Aplikacja służy przewidywaniu rezultatów sporów prawnych oraz obliczaniu możliwych ryzyk z nim związanych.

Do starcia ze sztuczną inteligencją stanęła ponad setka londyńskich prawników specjalizujących się w obsłudze dużych korporacji. Zadaniem uczestników było przewidzenie wyniku sporów prawnych ponad 750 faktycznych spraw związanych z dochodzeniem wierzytelności oraz prawem ubezpieczeniowym. Większość sporów była związana bezpośrednio ze skargami dotyczącymi instrumentów PPI (payment protection insurance) składanymi do brytyjskiego Rzecznika ds. Finansów (Financial Ombudsman). Grupa prawników oraz program komputerowy mieli za zadanie przewidzieć, które ze skarg zostaną oddalone, a które organ uzna za zasługujące na uwzględnienie. Prawnicy prawidłowo przesądzili wynik 66,3% rozpatrywanych spraw, a aplikacja osiągnęła skuteczność na poziomie aż 86,6%. Więcej>>

12.02.18
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: codozasady.pl
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE