Jak zauważają autorzy wydanej właśnie książki Informatyka prawnicza, stał się on podstawowym narzędziem pracy, ułatwiającym gromadzenie, systematyzowanie i wyszukiwanie informacji związanych ze stosowaniem prawa. Informatyzacja tych procesów jest faktem. Jednak jak podkreślają, niesie ze sobą nie tylko wiele korzyści, ale stwarza też nowe, swoiste zagrożenia.
Zdaniem autorów książki, podczas edukacji prawników i administracji omawianym zagadnieniom poświęca się wciąż zbyt mało uwagi. W programach studiów prawniczych wprowadzono kilka lat temu przedmiot „Technologia informacyjna, ale zarówno na poziomie rozporządzenia, które regulowało te kwestie, jak i w praktyce wielu wydziałów prawa w Polsce traktuje się go jako powtórzenie wiedzy z wcześniejszych etapów edukacji, a nie jako przedmiot dotyczący zaawansowanych technologii informacyjnych stosowanych przez prawników i pracowników administracji publicznej. Również na większości aplikacji prawniczych wciąż nie ma osobnych zajęć z informatyki prawniczej, a jeśli nawet się zdarzają, to raczej w konwencji prezentacji handlowej, a nie w postaci klasycznych zajęć prowadzonych przez specjalistów.
- Tymczasem właściwe wykorzystanie technologii informacyjnych w pracy prawnika oraz opracowywanie koncepcji elektronicznych usług prawniczych i administracyjnych nie jest możliwe bez zrozumienia procesów informacyjnych, które leżą u ich podstaw stwierdzają autorzy.

Informatyka prawnicza

Jak podkreśla wydawca, publikacja zawiera omówienie teoretycznych i praktycznych zagadnień związanych z informatyką prawniczą i teorią informacji prawnej. W pracy zaprezentowano informatykę prawniczą jako współczesną dziedzinę nauki, przedstawiono zasady ogłaszania aktów prawnych, zasady wyszukiwania aktów prawnych i dokumentów wykładni w prawniczych bazach danych oraz zasady tworzenia i wykorzystywania infrastruktury informacyjnej państwa.

W czwartym wydaniu zaktualizowano fragmenty dotyczące funkcjonowania polskich systemów informacji prawnej, zasad ogłaszania aktów normatywnych oraz zasad tworzenia infrastruktury informacyjnej państwa. Ponadto dodano dwa nowe rozdziały. Omówiono w nich źródła, z których korzystają osoby poszukujące informacji o prawie, oraz problematykę usług zaufania i identyfikacji elektronicznej.

Zdaniem wydawcy, publikacja przeznaczona jest dla studentów prawa i administracji. Ale zainteresuje również prawników praktyków, aplikantów zawodów prawniczych, pracowników administracji publicznej oraz inne osoby, które w pracy zawodowej korzystają ze współczesnych prawniczych baz danych.

Więcej o publikacji>>