Rozporządzenie umożliwia m.in. odbiór pism adresowanych do profesjonalnych uczestników postępowania karnego przez osoby upoważnione na podstawie pełnomocnictwa pocztowego do odbioru przesyłek pocztowych.

Aktualnie zagadnienia te reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2014 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism sądowych w postępowaniu karnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1391). Wydanie nowego rozporządzenia spowodowane jest zmianą, na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 11 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 437), brzmienia delegacji ustawowej zawartej w art. 141 k.p.k. Zmiana ta polega na zastąpieniu sformułowania „pism sądowych” sformułowaniem „pism organów procesowych”. Projektowane rozporządzenie w zasadniczej mierze powiela rozwiązania zawarte w dotychczasowym rozporządzeniu z uwzględnieniem wskazanej zmiany terminologicznej.

LEX Navigator Postępowanie Karne
Artykuł pochodzi z programu LEX Navigator Postępowanie Karne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami

Ponadto projekt uwzględnia treść przepisu art. 133 § 2a k.p.k. dodanego na mocy art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. poz. 1070), który umożliwia odbiór pism adresowanych do profesjonalnych uczestników postępowania karnego (czyli obrońców albo pełnomocników będących adwokatami lub radcami prawnymi) przez osoby upoważnione na podstawie pełnomocnictwa pocztowego do odbioru przesyłek pocztowych. W § 7 ust. 4 projektowanego rozporządzenia wskazano mianowicie, że przesyłkę złożoną w placówce pocztowej wydaje się za pokwitowaniem odbioru także pełnomocnikowi adresata będącego adwokatem lub radcą prawnym upoważnionemu na podstawie pełnomocnictwa pocztowego.

Zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w art. 27 ustawy z dnia 11 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 437) dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 141 k.p.k. zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych, nie dłużej jednak niż przez 9 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy (a więc nie dłużej niż do dnia 14 stycznia 2017 r.). W związku z powyższym niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie z dniem 15 stycznia 2017 r.

Źródło: www.rcl.gov.pl,