Spór dotyczył odwołania od decyzji Prezesa UOKiK, który zarzucał operatorom zawarcie antykonkurencyjnego porozumienia w związku z projektem wprowadzania w Polsce telewizji mobilnej i nakładał na nich wysokie kary finansowe. SOKiK uchylił w całości decyzję Prezesa UOKiK, uznając argumenty operatorów podnoszone w złożonych przez nich odwołaniach za uzasadnione.

Sąd Apelacyjny wczorajszym wyrokiem w pełni podzielił ustalenia SOKiK, w ustnych motywach rozstrzygnięcia doceniając wnikliwość SOKiK w ocenie bogatego materiału dowodowego. Jak wskazywali pełnomocnicy operatorów, zgromadzone dowody po prawidłowym ich odczytaniu w świetle pełnego kontekstu gospodarczego, nie mogły potwierdzać tezy Prezesa UOKiK o istnieniu zmowy ograniczającej dostęp konsumentów do telewizji mobilnej w standardzie DVB-H. Tym samym, sądy obu instancji prawomocnie potwierdziły, że nie wykazano istnienia jakiegokolwiek niedozwolonego porozumienia operatorów.

„Wyrok ten kończy długoletnie postępowanie dotyczące rynku telekomunikacyjnego i bardzo jasno obrazuje, jak złożone oraz wielowątkowe potrafią być sprawy dotyczące prawa ochrony konkurencji. W wielu przypadkach jedynie bardzo szczegółowa analiza obszernego materiału dowodowego oraz dogłębne zrozumienie kontekstu rynkowego, pozwala na prawidłową ocenę zachowania przedsiębiorców z punktu widzenia reguł ochrony konkurencji" – podkreśla Małgorzata Urbańska, partner stojąca na czele zespołu prawa konkurencji w kancelarii CMS. „W tym kontekście niezmiernie ważna jest stale postępująca specjalizacja w zakresie prowadzonych spraw zarówno po stronie sądów, jak i kancelarii prawnych, które dla zabezpieczenia interesów przedsiębiorcy łączą wiedzę z zakresu prawa ochrony konkurencji z doświadczeniem w prowadzeniu procesów sądowych. Wreszcie, dzisiejszy wyrok daje przedsiębiorcom nadzieję, że można skutecznie zwalczać niesłuszne i nieprawidłowe decyzje regulatora" – mówi Małgorzata Surdek, partner kierująca Departamentem postępowań spornych oraz kancelarią CMS w Polsce.

Zespołem prawników CMS pracujących dla operatora telekomunikacyjnego P4 kierowała Małgorzata Surdek, partner zarządzająca Departamentem postępowań spornych oraz kancelarią CMS na polskim rynku wraz z Małgorzatą Urbańską, partner stojącą na czele praktyki prawa konkurencji w warszawskim biurze CMS. W skład zespołu weszli m.in.: Katarzyna Kucharczyk, counsel oraz Filip Grycewicz, adwokat z zespołu postępowań spornych. Operatora P4 reprezentowała także dr Marta Sendrowicz z Allen & Overy.

Prawo telekomunikacyjne. Komentarz
Andrzej Krasuski
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł