Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Kancelaria Sejmu: spotkanie opozycji z sędziami nie było wysłuchaniem publicznym

Kancelaria Sejmu: spotkanie opozycji z sędziami nie było wysłuchaniem publicznym

17.07.17

Spotkanie części liderów opozycji z przedstawicielami środowisk sędziowskich miało charakter konsultacyjno-doradczy i opiniodawczy, jednak nie było wysłuchaniem publicznym w rozumieniu przepisów prawa - głosi komunikat Centrum Informacyjnego Sejmu.

articleImage: Kancelaria Sejmu: spotkanie opozycji z sędziami nie było wysłuchaniem publicznym fot. Thinkstock

W poniedziałek w Sejmie odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów opozycyjnych, w tym PO, Nowoczesnej, PSL z przedstawicielami środowiska sędziowskiego i prawniczego dotyczące projektu PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.

Czytaj: Uczestnicy spotkania w Sejmie krytycznie o projekcie PiS>>

W spotkaniu, zorganizowanym przez PO, wzięli udział m.in. prezes SN Małgorzata Gersdorf, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, b. prezes SN Adam Strzembosz oraz przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski.

"Spotkanie miało charakter konsultacyjno-doradczy i opiniodawczy, nie było jednak wysłuchaniem publicznym w rozumieniu przepisów prawa" - podkreśliło Centrum Informacyjne Sejmu.

Jak dodano w komunikacie CIS wysłuchanie publiczne odbywa się na posiedzeniu komisji sejmowej, która podejmuje stosowną uchwałę o jego przeprowadzeniu, a w samym wysłuchaniu biorą udział podmioty, które wyrażą zainteresowanie tymi pracami.

"Z kolei dzisiejsze spotkanie miało charakter nieformalny, które omyłkowo było opisywane jako wysłuchanie publiczne" - dodało CIS w komunikacie.

O tym, że w poniedziałek w Sejmie zorganizowane zostanie wysłuchanie publiczne z udziałem sędziów i prawników ws. projektu PiS ustawy o Sądzie Najwyższym mówił już w ubiegły piątek szef PO Grzegorz Schetyna oraz zapowiadali je w poniedziałek przed południem inni politycy PO.

Złożony w ubiegłą środę wieczorem w Sejmie projekt posłów PiS przewiduje m.in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. (PAP)

mro/ mok/

17.07.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE