Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Katowickie prokuratury będą miały nową siedzibę

Katowickie prokuratury będą miały nową siedzibę

11.04.18

W ciągu kilku lat na działce między Drogową Trasą Średnicową i ul. Gliwicką w Katowicach powstanie gmach, w którym będą miały siedzibę wszystkie jednostki prokuratury, obecnie ulokowane w kilku miejscach. Samorząd przekazał teren pod inwestycję.

articleImage: Katowickie prokuratury będą miały nową siedzibę fot. Thinkstock

Prezydent Katowic Marcin Krupa i szef Prokuratury Okręgowej w Katowicach Piotr Wolny podpisali w środę akt notarialny - umowę darowizny 3,5 hektara gruntu, którego wartość jest szacowana na około 4 mln zł.

Główna siedziba katowickich prokuratur – dwóch rejonowych, okręgowej, regionalnej i śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej - mieści się obecnie w wieżowcu przy ul. Wita Stwosza. Pracownicy od lat narzekają na warunki pracy. Dwie pozostałe prokuratury rejonowe mieszczą się przy ul. Pocztowej i Kossutha.

"Nasze warunki lokalowe są tragiczne. Od wielu lat czynione są starania, by wybudować nową siedzibę, scentralizować jednostki w jednym miejscu, stąd pomysł, żeby zagospodarować dość duży fragment nieruchomości (…) na potrzeby budowy jednej dużej prokuratury" – powiedział po podpisaniu aktu notarialnego prok. Wolny.

Po wybudowaniu nowej siedziby będzie w niej pracowało co najmniej 500 osób – prokuratorów i innych pracowników prokuratury. Jeszcze w tym roku mają być przygotowane m.in. projekt i dokumentacja przetargowa. "Mamy nadzieję, że z początkiem przyszłego roku będziemy mieli już ten komplet dokumentów i przystąpimy do pierwszych prac" – powiedział Wolny.

Jak dodał szef prokuratury, część dotychczas użytkowanych przez prokuraturę nieruchomości jest wynajmowana i po wybudowaniu nowej siedziby wrócą do właścicieli. Budynek przy Wita Stwosza przejmie miasto. Prezydent Krupa, pytany o przyszłość tego budynku, odpowiedział, że cała ta część miasta powinna się wkrótce zmienić.

"Cały ten teren, patrząc od ul. Kościuszki, a więc stadion lekkoatletyczny AWF-u Katowice powinien znaleźć zupełnie inne zagospodarowanie, tym bardziej, że AWF otrzymał również dużą działkę na budowę dużego ośrodka sportowego z halą" – powiedział Krupa.(PAP)

11.04.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE