Strona główna » Wiadomości » Aktualności » KRS: sędziowie Iwulski i Zabłocki mają przejść w stan spoczynku

KRS: sędziowie Iwulski i Zabłocki mają przejść w stan spoczynku

12.07.18

Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała w czwartek oświadczenia prezesów Sądu Najwyższego Józefa Iwulskiego i Stanisława Zabłockiego. Także negatywnie zaopiniowane zostały oświadczenia pięciu innych sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat, a  pięciu zaopiniowano pozytywnie.

articleImage: KRS: sędziowie Iwulski i Zabłocki mają przejść w stan spoczynku Własne

KRS opiniowała oświadczenia sędziów Sądu Najwyższego, którzy po wejściu w życie 3 kwietnia br. nowej ustawy o Sądzie Najwyższym przekroczyli wiek 65 lat i zgodnie z tą ustawą muszą przejść w stan spoczynku. Mogą nadal orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od daty wejścia ustawy w życie złożyli oświadczenia o woli dalszego pełnienia urzędu. Zgodę na to ma wydawać prezydent po zasięgnięciu opinii KRS.

Jak poinformował rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera, pozytywną opinię Rady uzyskali sędziowie: Zbigniew Myszka, Anna Kozłowska, Bogumiła Ustjanicz, Rafał Malarski i Marian Kocon. Negatywne opinie sformułowano wobec sędziów: Józefa Iwulskiego, Jerzego Kuźniara, Stanisława Zabłockiego (ta trójka w swych oświadczeniach nie powołała się bezpośrednio na nową ustawę o SN lecz na konstytucję) oraz Marii Szulc, Anny Owczarek, Jacka Gudowskiego i Wojciecha Katnera.
Oświadczenia o woli dalszego rzekania złożyło też czterech innych sędziów SN, ale ponieważ nastąpiło to po ustawowym terminie, prezydent poinformował już ich, że przeszli w stan spoczynku.

Czytaj: Szef KRS: Iwulski odrzucony z powodów formalnych>>

Sędzia Mitera zapewnił, że rezultaty czwartkowego głosowania nad oświadczeniami sędziów o woli dalszego orzekania zostaną podjęte w uchwale Rady. Głosowanie było tajne, KRS uwzględniła wniosek o wyłączenie jawności głosowania w tej sprawie.

Prezydent przekazał do zaopiniowania Krajowej Radzie Sądownictwa zarówno oświadczenia, których autorzy powołali się na ustawę, jak te pozostałe. Rada zażądała wtedy od sędziów powołujących się na konstytucję dostarczenia zaświadczeń o stanie zdrowia, które są wymagane przez ustawę o SN.

Czytaj: KRS oczekuje od prezydenta wyznaczenia szefa Sądu Najwyższego>>

Sędziowie zaświadczeń nie dostarczyli. W tej sytuacji, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, KRS uznała te oświadczenia za niespełniające warunków ustawowych i zaopiniowała negatywnie. Teraz te decyzje trafią do prezydenta, który prawdopodobnie uzna tych sędziów za będących w stanie spoczynku. Zgodnie z interpretacją Kancelarii Prezydenta nie będą oni w związku z tym pełnić funkcji prezesów SN. A wtedy pojawi się kwestia uznania tej decyzji, czyli czy sędziowie przyjmą do wiadomości przeniesienie ich w stan spoczynku.

Czytaj: Nowy projekt ma utrudnić odwołania od decyzji KRS ws kandydatów na sędziów SN

W przypadku sędziów Iwulskiego i Zabłockiego pojawi się kwestaia, czy pełnią oni nadal funkcje prezesów izb, a w przypadku sędziego Iwulskiego będzie jeszcze dodatkowy problem, ponieważ został on wyznaczony przez pierwszą prezes SN Małgorzatę Gersdorf do zastępowania jej podczas nieobecności. A prezydent Andrzej Duda uznał go za kierującego, na mocy ustawy, Sądem Najwyższym z powodu braku pierwszego prezesa.

Czytaj: PiS chce szybciej powołać nowego szefa Sądu Najwyższego>>


Państwo prawa to niezależne sądy >>
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE