Strona główna » Wiadomości » Aktualności » KRS zajmie się oświadczeniami sędziów SN

KRS zajmie się oświadczeniami sędziów SN

10.07.18

W najbliższych dniach KRS ma zaopiniować oświadczenia sędziów SN, którzy po ukończeniu 65. roku życia nie chcą przechodzić w stan spoczynku. Nie wiadomo, jak oceni te bez zaświadczenia o stanie zdrowia - część członków KRS podnosi, że jest to brak formalny uniemożliwiający rozpatrzenie.

articleImage: KRS zajmie się oświadczeniami sędziów SN Własne

Oświadczenia złożyło w sumie 16 sędziów, siedmiu nie dołączyło wymaganego ustawą zaświadczenie o stanie zdrowia ale cztery z tych oświadczeń zostały zlożone po terminie i prezydent poinformował sędziów, że przeszli w stan spoczynku.

Zgodnie z ustawą o SN sędzia Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65. roku życia, chyba że nie później niż na 6 miesięcy i nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed ukończeniem tego wieku złoży oświadczenie o woli dalszego zajmowania stanowiska wraz z zaświadczeniem stwierdzającym, że jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie przez niego stanowiska. Takie oświadczenia złożyło 9 sędziów.

Posiedzenie KRS rozpoczęte, temat oświadczeń od środy


We wtorek rano Krajowa Rada Sądownictwa zebrał się i zdecydowała o dalszych pracach w zespołach. Jak powiedział LEX.pl rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera, rozpatrywać będą one nominacje na wolne stanowiskach sędziów w sądach powszechnych.

- Prawdopodobnie dopiero od środy KRS zajmie sie oświadczeniami sędziów Sądu Najwyższego - zapowiedział.

Brak zaświadczenia brakiem formalny

Sędzia dopytywany o to jak KRS podejdzie do oświadczenia sędziów SN, bez zaświadczenia o stanie zdrowia powiedział, że to zależy od oceny zespołów i następnie całej Rady.

- Moim zdaniem, jako prawnika, jest to brak formalny. To tak jakby kierowca miał cofnięte uprawnienia, poproszono go o przedstawienie zaświadczenia o stanie zdrowia i tego nie zrobił. W takich sytuacjach, organ pozostawia sprawę bez rozpoznania, albo wzywa do uzupełnienia braków. Moim zdaniem sędziowie, którzy nie złożyli zaświadczenia, nie spełniają formalnych warunków - powiedział.

Impas trwa, apel o nieusuwanie sędziów 


Impas w sprawie Sądu Najwyższego trwa. Zgodnie z nową ustawą o SN, od 4 lipca w stan spoczynku powinni przejść sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia i nie złożyli oświadczenia o woli dalszej pracy. Zgromadzenie Ogólnego SN, pod koniec czerwca, zaapelowało by zgodnie z zasadą nieusuwalności sędziów, zapisaną w konstytucji, nie usuwać tych sędziów, którzy chcą orzekać do 70. roku życia. Wśród nich jest I prezes SN Małgorzata Gersdorf.

Prezydent Andrzej Duda skierował do 15 sędziów, w tym prof. Gersdorf, pisma informujące o przejściu w stan spoczynku. 11 z nich dotyczy sędziów, którzy nie złożyli oświadczeń. Kolejne dotyczą czterech sędziów, którzy oświadczenia złożyli po terminie - chodzi o sędziów: Krzysztofa Cesarza, Przemysława Kalinowskiego, Andrzeja Siuchnińskiego, Józefa Szewczyka (w oświadczeniach nie powołali się oni też na ustawę o SN, czyli nie dołączyli zaświadczenia o stanie zdrowia).

Część ekspertów uważa, że zgodnie z przepisami ustawy o SN, prezydent powinien przenieść sędziego w stan spoczynku aktem urzędowym, dodatkowo z kontrasygnatą premiera.  

 
Niezawisłość sędziowska i jej gwarancje w procesie cywilnym >>


 
X

Sąd Najwyższy


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Sąd Najwyższy? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>
 
 
X

Sędzia


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Sędzia? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>
 
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE