Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Kurator skazany za poświadczenie nieprawdy ws szefa Amber Gold

Kurator skazany za poświadczenie nieprawdy ws szefa Amber Gold

13.03.18

Były kurator został skazany na 1,5 roku węzienia w zawieszeniu na trzy lata za poświadczenie, że Marcin P. w całości wykonał orzeczony wyrokiem sądu obowiązek naprawienia szkody wobec ok. 500 pokrzywdzonych, podczas gdy zrobił to tylko wobec kilku osób.

articleImage: Kurator skazany za poświadczenie nieprawdy ws szefa Amber Gold fot. Thinkstock

Sąd orzekł również zakaz wykonywania zawodu kuratora na okres trzech lat. Wyrok jest nieprawomocny.

Akt oskarżenia wobec Marka L. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała w grudniu 2012 roku. Prokurator zarzucił mu poświadczenie nieprawdy co do okoliczności mających znaczenie prawne w sprawozdaniu z objęcia dozorem skazanego oraz w sprawozdania z zakończenia dozoru, tj. popełnienie przestępstwa z art. 271 § 1 kk.

W toku postępowania ustalono, że Marek L. w sporządzonej przez siebie dokumentacji potwierdził wykonanie przez skazanego Marcina P. w całości orzeczonego wyrokiem sądu obowiązku naprawienia szkody wobec około 500 pokrzywdzonych w kwocie około 170 500,00 zł. Z posiadanych przez kuratora, a przekazanych przez skazanego dowodów wpłat wynikało natomiast, że skazany z obowiązku wywiązał się tylko w niewielkiej części, tj. wobec pięciu pokrzywdzonych.

Zarys metodyki pracy kuratora sądowego >>
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE