Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Lekarze sądowi dostaną więcej za zaświadczenie

Lekarze sądowi dostaną więcej za zaświadczenie

16.02.16

Horarium za wystawienie zaświadczenia przez lekarza sądowego wzrośnie do 120 zł. Zdaniem resortu sprawiedliwości ma to zachęcić lekarzy do podejmowania tej pracy.

articleImage: Lekarze sądowi dostaną więcej za zaświadczenie fot. Thinkstock

Taką informację Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło po interwencji rzecznika praw obywatelskich.

RPO na skutek skarg obywateli dotyczących niewystarczającej liczby lekarzy sądowych w wymiarze sprawiedliwości zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o poinformowanie o podjętych środkach mających na celu poprawę opisanego stanu rzeczy.

Ministerstwo poinformowało RPO, że w celu zachęcenia lekarzy do podejmowania tej funkcji podjęta została decyzja o podwyższeniu do 120 zł kwoty za wystawienie zaświadczenia przez lekarza sądowego. Skutki finansowe tej zmiany mają zostać pokryte poprzez przesunięcie środków finansowych w części 15 budżetu państwa na rok 2016 („Sądy powszechne”).
W związku z ta decyzją, w Ministerstwie Sprawiedliwości zainicjowane zostały prace legislacyjne dotyczące zmiany rozporządzenia Ministra z 14 stycznia 2008 r. w sprawie wynagrodzenia przysługującego lekarzowi sądowemu i trybu finansowania tego wynagrodzenia oraz zwrotu kosztów dojazdu, a także wzoru zestawienia wystawionych zaświadczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 467).

Rzecznik zapowida, że będzie w dalszym ciągu monitorował funkcjonowanie instytucji lekarza sądowego.

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: RPO
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE