Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Maciej Strączyński nowym prezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie

Maciej Strączyński nowym prezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie

12.09.17

Maciej Strączyński jest pierwszym sędzią, który obejmuje prezesurę sądu według nowych przepisów Prawa o sądach powszechnych - wynika z informacji ze źródeł zbliżonych do MS. Jest on od poniedziałku nowym prezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie

articleImage: Maciej Strączyński nowym prezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie Własne

Strączyński to dotychczasowy sędzia SO w Szczecinie. W latach 2010-2016 Strączyński był prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Dotychczas SO w Szczecinie kierowała osoba pełniąca obowiązki prezesa.

Informację potwierdził rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala. „W dniu 11 września 2017 r. na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie powołany został sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie Maciej Strączyński - wieloletni sędzia tegoż sądu" - czytamy w przesłanym do mediów komunikacie.

Tomala poinformował, że z końcem czerwca br. upłynęła 6-letnia kadencja poprzedniego prezesa SO w Szczecinie Haliny Zarzecznej, która była sędzią Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Tymczasowo funkcję prezesa SO w Szczecinie pełniła od dnia 1 lipca wiceprezes SO w Szczecinie sędzia Bogumiła Staniek.

Maciej Strączyński, jako pierwszy sędzia w Polsce w 2001 r. skazał na dożywocie, po tym jak kara ta wróciła do Kodeksu Karnego. Wyrok dotyczył Arkadiusza K., który został skazany za podwójne zabójstwo. Zabójca zastrzelił w Szczecinie dwóch złodziei samochodów w ramach porachunków przestępczych.

W 2002 r. sędzia Strączyński wydał wyrok dożywotniego więzienia dla Tomasza W., skazanego za gwałt na 6 młodych kobietach oraz zabójstwo. Był to pierwszy w Polsce proces, gdzie zabójca został zidentyfikowany na podstawie śladów DNA.

Strączyński orzekał także w wielu głośnych procesach dotyczących grup przestępczych m.in. gangu „Picka” oraz gangu „Goryla”, gdzie także zapadały surowe wyroki.

12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.(PAP)

 

12.09.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE