- Jest to wydarzenie bez precedensu w historii polskich zawodów prawniczych i dowodzi ich rangi na forum współpracy międzynarodowej, jakim jest CCBE - czytamy w specjalnym oświadczeniu Krajowej Rady Radców Prawnych, której Maria Ślązak jest wiceprezesem.
Czytaj: Maria Ślązak - radcą prawnym roku>>>

Maria Ślązak od 2011 roku była członkiem Prezydencji CCBE, a wcześniej od 1999 roku była nieprzerwanie członkiem polskiej delegacji w CCBE i wielokrotnie pełniła funkcję jej przewodniczącej.

Maria Ślązak
Radca prawny; od 1992 roku wpisana również na listę adwokatów
 Od 1 stycznia 2012 roku jest Wiceprezydentem Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE, największej i najważniejszej europejskiej organizacji zrzeszającej samorządy prawnicze ze wszystkich Państw Członkowskich Unii Europejskiej i krajów sąsiadujących.
 Wielokrotnie przewodniczyła polskiej delegacji w CCBE, reprezentowała samorząd polskich radców prawnych w komitetach i grupach roboczych tej organizacji, między innymi współprzewodniczyła Komitetowi PECO odpowiedzialnemu za stosunki z krajami sąsiadującymi z Unią Europejską, reprezentuje CCBE na różnych wydarzeniach międzynarodowych.
 Przewodnicząca, ekspert i członek specjalnych misji CCBE w Gruzji, mających na celu zbadanie sytuacji w tym kraju i obronę adwokatów przed działaniami władz tego państwa, które naruszały zasady praworządności i wartości wymiaru sprawiedliwości.
 Aktywnie promuje kontakty między prawnikami z krajów Unii Europejskiej i Ukrainy. Z ramienia CCBE uczestniczyła w „okrągłym stole” zawodów prawniczych w Kijowie, współautorka rekomendacji w sprawie nowego prawa o adwokaturze ukraińskiej.
 Z ramienia CCBE wielokrotnie uczestniczyła w konferencjach i seminariach w krajach Europy Wschodniej, na Bałkanach i Kaukazie.
 Pomysłodawczyni projektu „Partnerstwa Wschodniego”, mającego na celu nawiązanie współpracy i udzielenie wsparcia przez Krajową Izbę Radców Prawnych samorządom prawniczym i prawnikom z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdowy i Ukrainy, a zwłaszcza pomoc adwokatom białoruskim represjonowanym za rzetelne wykonywanie zawodu prawnika. W ramach tego programu zainicjowała organizację przez Okręgowe Izby Radców Prawnych międzynarodowych seminariów we Wrocławiu i w Poznaniu z udziałem prawników z krajów wschodnich, oraz udział tych adwokatów w kolejnych szkoleniach i spotkaniach Izb Okręgowych.
 Od 2007 roku jest Wiceprezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Prawników AEA-EAL.
 Członek Credentials Committee Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników (IBA), odpowiedzialnego za ocenę i opiniowanie wniosków organizacji prawniczych z całego świata ubiegających się o członkostwo w IBA.
 Koordynator, organizator, prelegent i wykładowca na licznych konferencjach i seminariach organizowanych przez krajowe i międzynarodowe organizacje prawnicze.
 Od początku transformacji ustrojowej zwolenniczka i propagatorka nawiązania szerokich kontaktów zagranicznych przez polskich radców prawnych, w tym wyjazdów studyjnych, szkoleń, staży i wymian międzynarodowych dla członków samorządu. Od 1999 roku jest członkiem Krajowej Rady Radców Prawnych (KRRP) i jej Komisji Zagranicznej, w 2003 roku objęła przewodnictwo Komisji Zagranicznej, a następnie Komitetu ds. Zagranicznych, od dwóch kadencji członek Prezydium KRRP.  Inicjatorka powołania Przedstawicielstwa KRRP w Brukseli, pierwszej tego typu placówki samorządów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz przynależności KRRP do takich organizacji jak CCBE oraz IBA.
 Ukończyła Wydział Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu; studia podyplomowe z zakresu prawa podatkowego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie; studium w zakresie prawa europejskiego zorganizowane przez Uniwersytet w Cambridge; wizyty studyjne i kilkumiesięczne staże zawodowe w USA, Kanadzie, Danii i Irlandii; udział w licznych seminariach i szkoleniach z prawa gospodarczego, organizowanych za granicą i w Polsce, w tym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Prawników (CEELI).
 Od 1991 roku posiada własną kancelarię w ramach której prowadzi obsługę prawną polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych m.in. w zakresie obsługi procesów inwestycyjnych, łączenia spółek i nabywania przedsiębiorstw, przygotowywania i oceny kontraktów, udziału w negocjacjach, obrotu nieruchomościami. Klientami kancelarii są bądź były m.in. banki, fundusze inwestycyjne, inwestorzy zagraniczni wchodzący na rynek polski, firmy farmaceutyczne. W latach 2000 – 2007 r. wspólnik Kancelarii Piontek, Ślązak, Wiśniewski i Wspólnicy Spółka Komandytowa w Warszawie. Arbiter Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie oraz Arbiter Sądu Arbitrażowego przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
 
Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE (Council of Bars and Law Societies of Europe, Conseil des barreaux européens)
CCBE jest międzynarodową organizacją działającą w imieniu ponad miliona prawników europejskich poprzez swoich członków – adwokatury i stowarzyszenia prawnicze państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Od przeszło pięćdziesięciu lat CCBE reprezentuje organizacje członkowskie wobec instytucji europejskich, posiada także stałe delegacje przy Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz przy Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Każdy kraj tworzy jedną delegację, nawet jeżeli na jego obszarze funkcjonuje kilka samorządów prawniczych, które należą do tej organizacji. CCBE działa poprzez Sesję Plenarną, odbywającą się dwa razy w roku i podejmującą  decyzje w najważniejszych sprawach,  Komitet Stały, który obraduje pięć razy w roku i uchwala stanowiska oraz wytyczne w sprawach istotnych dla zawodów prawniczych, Prezydencję składająca się z Prezydenta oraz trzech Wiceprezydentów, komisji i grup roboczych, które opracowują projekty stanowisk, wytycznych, rekomendacji i zaleceń oraz Sekretariatu zapewniającego obsługę organów CCBE.