- Nagrywanie rozprawy, a przez to całkowita jawność postępowania, ma bardzo istotne znaczenie także z punktu widzenia kształtowania wizerunku sądu i sędziów – powiedział w trakcie spotkania minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Podkreślał, że to korzyści zarówno dla stron, jak i dla sądu. Metoda ta daje stronom gwarancję rzetelności procesu, a także chroni sędziów przed pomówieniami o stronniczość lub nieprawidłowe prowadzenie sprawy oraz eliminuje nieuzasadnione wnioski o wyłączenie sędziego.  Pełna jawność postępowania wzmacnia zaufanie obywateli do sądów, kształtuje ich wizerunek, jako instytucji zaufania publicznego kierującej się zasadą bezstronności i obiektywizmu.
- Nowa metoda protokołowania wpłynęła znacząco na skrócenie postępowań sądowych. Z obserwacji poczynionych podczas rozpraw, jakie zostały dotychczas nagrane wynika, że czas trwania rozprawy skrócił się dwu/trzy-krotnie – zaznaczył w trakcie pokazu minister Marek Biernacki.
Prezentację symulowanej rozprawy w systemie audio-video przygotowali sędziowie i pracownicy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i wrocławskiego Sądu Okręgowego.
 
Po pokazie rozprawy, omówiono sposób pracy nad protokołem elektronicznym oraz przedstawiono inne projekty, w tym Portal Informacyjny i Portal Orzeczeń.