Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Minister odwoła prezesów sądów i powoła nowych bez konsultacji z KRS

Minister odwoła prezesów sądów i powoła nowych bez konsultacji z KRS

11.02.17

Minister będzie mógł odwoływać prezesów sądów okręgowych i apelacyjnych w trakcie trwania ich kadencji, a ich następców będzie mógł mianować bez konsultacji z Krajową Radą Sądownictwa. Takie zmiany zakłada przygotowana w resorcie sprawiedliwości nowelizacja ustawy o sądach.

articleImage: Minister odwoła prezesów sądów i powoła nowych bez konsultacji z KRS Własne

Jak pisze Gazeta Wyborcza, powiedział o tym w czwartek na spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” sędzia Paweł Zwolak, naczelnik w departamencie sądów Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z projektu wynika, że do sześciu miesięcy po wejściu w życie nowelizacji stanowiska mogą stracić prezesi sądów okręgowych (46 w całej Polsce) i apelacyjnych (11). Odwołanie z funkcji będzie niezależne od tego, w jakiej fazie jest kadencja danego prezesa. Decyzję o odwołaniu lub pozostawieniu na stanowisku podejmować będzie minister. Wyznaczy również nowych prezesów – obecnie szef resortu musi się kierować opinią Krajowej Rady Sądownictwa, nowelizacja zniesie ten obowiązek. Prezesami sądów wyższej instancji będą mogli zostać sędziowie sądów niższego stopnia. Dotąd było to niedopuszczalne.

Źródło: Gazeta Wyborcza / Autor: Wojciech Czuchnowski
 

LEX Sędzia 2017
11.02.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE