Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Minister powołał 86 nowych asesorów sądowych

Minister powołał 86 nowych asesorów sądowych

04.12.17

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odebrał w poniedziałek 4 grudnia ślubowanie od 86 asesorów sądowych. Jednocześnie absolwentom Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, którzy staną się „sędziami na próbę”, wręczone zostały akty mianowania.

articleImage: Minister powołał 86 nowych asesorów sądowych Własne

- Przeszli państwo trud wymagającej drogi zdobywania kwalifikacji prawniczych. Reprezentujecie bardzo wysoki poziom profesjonalny. A właśnie o to chodzi w wymiarze sprawiedliwości, żeby trafiali tam ludzie świetnie przygotowani, którzy poradzą sobie z wyzwaniami stojącymi przed polskim sądownictwem – podkreślił minister podczas uroczystości. - To ważny dzień dla Was, czas Waszego sukcesu, ale też ważny dzień dla Rzeczypospolitej, bo rozpoczyna się Państwa droga wejścia do zawodu sędziego. W tej bardzo odpowiedzialnej roli, której Państwo się podejmujecie trzeba czegoś więcej niż zwykłe podejście do pracy i obowiązków – dodał.

Ustawa przywróciła asesurę
Asesurę sądową precyzują przepisy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił 11 maja 2017 r. Dzięki wprowadzonym zmianom wymiar sprawiedliwości należycie wykorzysta świetnie przygotowanych prawników.

Zgodnie z ustawą, asesorzy to „sędziowie na próbę”. Instytucja ta w polskim porządku prawnym ma długą tradycję, sięgającą okresu międzywojennego. MS podkreśla, że obecny status prawny gwarantuje asesorom pełną niezawisłość, niezbędną przy sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. Nie brakuje jednak wątpliwości w tym zakresie, związanych szczgólnie z tym, że asesor powoływany jest przez ministra, czyli organ władzy wykonawczej. Krytycy obecnej regulacji dotyczącej aseosów wskazują też na to, że wpływ na stopień niezawisłości asesora może mieć to, że jego celem jest otrzymanie nominacji sędziowskiej.  

Orzecznik z ograniczeniami
Asesorzy sądowi będą pełnili w sądach rejonowych obowiązki sędziego, z wyjątkiem następujących czynności:
• stosowania tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym wobec zatrzymanego przekazanego do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania;
• rozpoznawania zażaleń na postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia, na postanowienia o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia i na postanowienia o umorzeniu dochodzenia i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw;
• rozstrzygania spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Jak przyznaje resort sprawiedliwości, na stanowiska asesorskie przeznaczone dla absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury będzie przekształcana co roku część zwalnianych stanowisk sędziowskich. Na pozostałe stanowiska sędziowskie mają być powoływani inni przedstawiciele zawodów prawniczych.

Czytaj: KRS zgadza się na podjęcie obowiązków przez 252 asesorów>>
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE