Uprawnienie to przyznała mu ustawa z dnia 10 października 2014 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw.
Więcej: Ustawa podpisana, minister może wnosić kasacje karne>>>

Dotychczas prawo do wniesienia kasacji nadzwyczajnej mieli: Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka - w tych przypadkach, w których przez wydanie orzeczenia doszło do naruszenia praw dziecka, oraz Naczelny Prokurator Wojskowy - w sprawach należących do właściwości sądów wojskowych.

Kasacja nadzwyczajna jest wyjątkowym środkiem zaskarżenia, który umożliwia korektę rażąco niezgodnych z prawem prawomocnych orzeczeń sądu, których nie można już wzruszyć w zwykłym trybie odwoławczym. Ze względu na wyjątkowy charakter tej instytucji, posiada ona znaczne odrębności w stosunku do kasacji zwykłej, m.in.:

- może być wniesiona tylko przez wyliczone powyżej podmioty kwalifikowane,

- może być wniesiona od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie, a nie tylko od prawomocnego orzeczenia sądu odwoławczego, jak kasacja zwykła,

- nie obowiązuje w jej przypadku 30-dniowy termin na wniesienie - jedynym ograniczeniem jest niemożność jej wniesienia na niekorzyść oskarżonego po upływie 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia.