Strona główna » Wiadomości » Aktualności » MS: nie będzie drastycznych podwyżek opłat sądowych

MS: nie będzie drastycznych podwyżek opłat sądowych

13.03.18

Informacje o rzekomych „drastycznych” podwyżkach opłat sądowych, w tym za pozwy rozwodowe, są nieprawdziwe - oświadczyło w poniedziałek wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości.

articleImage: MS: nie będzie drastycznych podwyżek opłat sądowych Własne

Wydany w tej sprawie komunikat to reakcja na opublikowany tego dnia artykuł w "Gazecie Wyborczej" informujący, że w najnowszej wersji projektu zmian w procedurze cywilnej znalazły się istotne podwyżki istniejących opłat sądowych oraz dość obszerny katalog nowych opłat.

Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że informacje „Gazety Wyborczej” zawarte w artykule „Sądy dla bogaczy” z 12 marca 2018 r. o rzekomych „drastycznych” podwyżkach opłat sądowych są nieprawdziwe.
- Wbrew twierdzeniom „Gazety Wyborczej” Ministerstwo Sprawiedliwości nie zmieniło zdania w sprawie projektu nowelizacji przepisów dotyczącej kosztów sądowych, które zostało zawarte w komunikacie z 1 grudnia 2017 r. (dostępnym na stronie ms.gov.pl). Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało wówczas, że zmiany dotyczące opłat, zawarte w projekcie reformy Kodeksu postępowania cywilnego, miały charakter propozycji i - jak cała reforma - zostały poddane szerokim konsultacjom społecznym. Z uwagi na negatywne opinie w kwestii opłat Ministerstwo Sprawiedliwości nie będzie podtrzymywać w trakcie dalszych prac legislacyjnych tych propozycji - czytamy w oświadczeniu.

LEX Navigator>>

Według MS nieprawdą jest, jakoby minister Zbigniew Ziobro w ostatnim czasie zmienił opinię na temat proponowanych zmian – co wynika z zamieszczonego w gazecie tekstu. - Przeciwnie, Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że opłaty sądowe muszą być akceptowalne społecznie i nie mogą utrudniać dostępu obywateli do sądów - czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo podkreśla, że prace nad projektem nowelizacji przepisów nie zostały zakończone – obecnie są analizowane uwagi, które w trakcie konsultacji międzyresortowych, a także podczas konsultacji z podmiotami społecznymi napłynęły do Ministerstwa Sprawiedliwości. - Nie zapadły żadne decyzje co do ostatecznego kształtu projektu, zatem twierdzenia, że „drastycznie” podniesione zostaną opłaty za pozew rozwodowy i że podwyżki te „mają charakter ideologiczny” to zarzuty nieuzasadnione - stwierdzają autorzy oświadczenia.

Ministerstwo stwierdza też, że bez względu na ostateczny kształt reformy będą obowiązywać zwolnienia od opłat sądowych dla ludzi niezamożnych, a osoba, która wygra proces, otrzyma pełny zwrot kosztów. Darmowe będą postępowania o wynagrodzenia za pracę i o świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Istotną zmianą ma być zniesienie opłaty za wydanie tytułu wykonawczego potrzebnego do egzekucji zasądzonego świadczenia.

Czytaj: MS zapowiada wzrost opłat sądowych>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE