Strona główna » Wiadomości » Aktualności » MS proponuje duże zmiany w procedurze cywilnej

MS proponuje duże zmiany w procedurze cywilnej

12.10.17

Zapobieganie tzw. nadużyciu prawa procesowego, stworzenie systemu zażaleń poziomych, wprowadzenie zasady ponownego rozpoznania sprawy po uchyleniu orzeczenia w II instancji przez ten sam skład sądu – to tylko niektóre cele, jakie chce osiągnąć rząd, planując zmiany w procedurze cywilnej.

articleImage: MS proponuje duże zmiany w procedurze cywilnej Własne

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, właśnie ruszają prace nad projektem.

Z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że w projekcie znajdą się rozwiązania mające zapobiegać tzw. nadużyciu prawa procesowego przez strony postępowania. Chodzi o zachowania zmierzające do przeciągania spraw, a polegające np. na wnoszeniu oczywiście bezzasadnych pozwów, wielu zażaleń w tej samej kwestii czy też kolejnych nieuzasadnionych wniosków o wyłączenie sędziego opartych na tych samych okolicznościach. Działania takie będą skutkowały nie tylko brakiem czynności sądu, ale także dodatkowymi sankcjami dla strony nadużywającej przysługujących jej praw. Z opisu zamieszczonego na stronie Kancelarii Prezesa RM wynika, że tymi sankcjami mogłoby być obciążenie kosztami procesowymi czy też zasądzenie odsetek w wyższej wysokości niż ustawowe.

Resort zamierza również wprowadzić fazę postępowania przygotowawczego. W jej trakcie miałby być opracowywany tzw. plan rozprawy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / Autor: Małgorztata Kryszkiewicz

12.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE