Strona główna » Wiadomości » Aktualności » MS: sami stworzyliśmy system losowego przydziału spraw

MS: sami stworzyliśmy system losowego przydziału spraw

05.12.17

System losowego przydziału spraw sędziom jest w pełni transparentny oraz zabezpieczony przed nieuprawnioną ingerencją. Tak Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada na zarzuty, że ukrywa przed opinią publiczną kto i na jakich zasadach ten system stworzył.

articleImage: MS: sami stworzyliśmy system losowego przydziału spraw Własne

To reakcja resortu na artykuł "Gazety Wyborczej", która we wtorek napisała, że w październiku  Fundacja ePaństwo zażądała od ministra sprawiedliwości informacji o tym, kto jest wykonawcą systemu komputerowego, który od 1 stycznia ma losować składy we wszystkich sądach powszechnych. Fundacja pytała, w jakim trybie wyłoniono wykonawcę systemu i jakie koszty poniosło ministerstwo.

Resort odpowiedział, że system powstał w "przeważającej mierze" w ramach budżetów departamentów i w ramach etatowych obowiązków pracowników.
- Komputerowy system losowego przydziału spraw sędziom to autorski program Ministerstwa przygotowany w ramach działań Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych. Na jego wykonanie nie udzielono zamówienia publicznego i nie zawarto odrębnej umowy, co pozwoliło zaoszczędzić w budżecie państwa wiele milionów złotych - czytamy w opublikowanym we wtorek wieczorem oświadczeniu.

Jak pisze MS, System Losowego Przydziału Spraw przygotowany został w sposób całkowicie zgodny z obowiązującymi procedurami i z zachowaniem najwyższej staranności o bezpieczeństwo danych. System jest w pełni transparentny a także zabezpieczony przed nieuprawnioną ingerencją. Jego administratorem nie jest Ministerstwo Sprawiedliwości lecz Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

Jak informuje MS, system losowego przydziału spraw od 16 października 2017 r. objął pilotażowo Sąd Okręgowy Warszawa-Praga (wydział cywilny), Sąd Okręgowy w Gliwicach (wydział gospodarczy) i Sąd Rejonowy w Suwałkach (wydział cywilny). Zbiera bardzo pozytywne opinie wśród sędziów. W 2018 r. ma zostać wprowadzony w całym kraju.

System losowego przydziału spraw to jedna ze zmian wprowadzonych przez ustawę o sądach powszechnych, która weszła w życie w sierpniu.
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE