Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Nowe przepisy mają wyeliminować bezpodstawne pisma procesowe

Nowe przepisy mają wyeliminować bezpodstawne pisma procesowe

07.08.17

W Ministerstwie Sprawiedliwości właśnie kończą się prace nad przepisami, które mają wyeliminować wnoszenie do sądów bezpodstawnych pism procesowych.

articleImage: Nowe przepisy mają wyeliminować bezpodstawne pisma procesowe fot. Thinkstock

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, odpowiednie regulacje znajdą się w potężnym projekcie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Jak zapowiada w wywiadzie dla gazety Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, dokument powinien trafić do konsultacji jeszcze w czasie wakacji.

Zmiany miałyby polegać na wprowadzeniu do k.p.c. instytucji nadużycia prawa procesowego. Ma to być skuteczne narzędzie, które pozwoli tępić sądowych pieniaczy. – Sędzia będzie mógł wreszcie zareagować, gdy strona wykorzystuje niezgodnie z przeznaczeniem swoje uprawnienia procesowe, z reguły w celu obstrukcyjnym – tłumaczy wiceminister.

Założenie jest takie, aby sądy nie musiały dokonywać tych wszystkich czynności, które normalnie trzeba wykonać, gdy wpływa do nich pismo, a już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to np. zażalenie, a jedynie jego pozór.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / Autor: Małgorzata Kryszkiewicz

07.08.17
Skomentowano 2 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • artur nowakowski IP: 188.146.* 09-08-2017
    więc taki bandytyzm jak w sprawie VI K 95/16 zostanie zalegalizowany? teraz sędzia może kierować się doświadczeniem którego nie ma za grosz i dodatkowo może odrzucić wniosek bo tak uzna za stosowne. teraz korupcja przeżre naszą łajbę na wylot i zatoniemy.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • romualda toszek IP: 188.146.* 09-08-2017
    Gdzie jest mój komentarz?

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE