Z opublikowanego przez MS komunikatu wynika, że podczas zorganizowanego w środę 24 września br. spotkania prokurator generalny poinformował ministra sprawiedliwości, że Prokuratura Generalna kompleksowo analizuje skutki wejścia w życie zapisów nowego Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury i w ciągu kilkunastu dni przedstawi ministrowi sprawiedliwości wnioski i propozycje ewentualnych zmian.
Więcej: Nowy regulamin prokuratury jest już w Dzienniku Ustaw>>>

Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”, minister nie wyklucza zmian w tym dokumencie.  - Zarówno minister sprawiedliwości, jak i prokurator generalny są zdania, że ścisła współpraca obu instytucji będzie służyć obywatelom i dobru wymiaru sprawiedliwości – czytamy w komunikacie. To może potwierdzać sugestie o ewentualnych korektach w regulaminie, który powstawał i został ogłoszony w atmosferze dość dużego napięcia pomiedzy resortem sprawiedliwości i Prokuraturą Generalną.
Rrzecznik prasowy PG Mateusz Martyniuk powiedziałw czwartek, że "Prokuratura Generalna bardzo dokładnie analizuje skutki wejścia w życie tego regulaminu, bo ministerstwo takich analiz nie prowadziło przed podpisaniem tego aktu". "PG zbiera takie dane z całego kraju i w ciągu kilkunastu dni przekażemy MS wnioski z tych analiz" - zaznaczył.
Podpisany w pierwszej połowie września przez poprzedniego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego regulamin ma wejść w życie od początku przyszłego roku.
Więcej: Od nowego roku będzie nowy regulamin prokuratury>>>

MS uzasadniając potrzebę nowego regulaminu wskazywało, że ma on dostosować funkcjonowanie prokuratury do nowych zadań związanych z wprowadzaną od lipca 2015 r. wielką reformą procesu karnego: sędzia ma się stać arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną - co nosi nazwę kontradyktoryjności. Ograniczona będzie inicjatywa dowodowa sądu, a rozszerzona - rola stron. Prokurator, który był autorem aktu oskarżenia, ma osobiście występować w danej sprawie w sądzie. Dziś często do sądu przychodzą w zastępstwie prokuratorzy nieznający dobrze danej sprawy.
Resort podkreśla, że przy braku istotnych zmian prokuratura "nie będzie w stanie efektywnie funkcjonować w zmienionym modelu postępowania karnego". Dlatego regulamin przewiduje odejście od sztywnej organizacji prokuratur na rzecz struktury determinowanej zadaniami i potrzebami. Ma być wprowadzony "elastyczny" model zarządzania.

 

Przedmiotem rozmowy ministra z prokuratorem generalnym  była też  przygotowana przez resort sprawiedliwości reforma procedury karnej, której celem jest uproszczenie i skrócenie czasu trwania postępowań przed sądami. Reforma zakłada zmianę filozofii prowadzenia procesu sądowego przez zaktywizowanie stron procesowych (obrońcy i oskarżyciela) przy jednoczesnym wzmocnieniu roli sądu, jako arbitra.
Rozmówcy byli zgodni, że szczególnie istotne jest współdziałanie zmierzające do przygotowania wszystkich organów, na które spadnie obowiązek sprawnego wdrożenia przepisów znowelizowanej procedury karnej. Wśród nich najważniejsza rola przypada prokuraturze. (ks/pap)