Nowy budynek o powierzchni 8,5 tys. metrów kwadratowych został uroczyście przekazany w miniony piątek, ale jak poinformowano, od stycznia odbywają się w nim już rozprawy. Toczą się one w 18 salach rozpraw, do tego jest okazały hol, 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemna, nowoczesne rozwiązania technologiczne, efektywność energetyczna ‒ komfortowe miejsce pracy dla około 220 osób. W gmachu znajdują się również: biuro obsługi interesantów z czytelnią, przyjazny pokój przesłuchań dzieci, a także odrębne pokoje dla prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i ławników. Dotychczas wydziały nowosądeckiego Sądu Rejonowego miały trzy różne lokalizacje.

Prezes sądu zadowolony
‒ Przekazanie nowego budynku na potrzeby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu przy ul. dr. Juliana Smolika 1 pozwoliło nam przenieść wszystkie wydziały i oddziały sądu do jednej siedziby. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne z punktu widzenia zarządzania sądem, w szczególności w zakresie kierowania zespołem pracowników. Stanowi również duże ułatwienie dla klientów szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Nasi petenci mogą teraz w jednym miejscu załatwić wszystkie swoje sprawy wymagające kontaktu z sądem – mówi Dariusz Rams, prezes Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.

Nowy gmach sądu powstał wyjątkowo szybko. - Wystarczyły niecałe dwa lata ‒ a dokładnie 20 miesięcy – od momentu uzyskania pozwolenia na budowę, żeby gmach sądu został oddany do użytku - informuje firmę WARBUD S.A. Firma podkreśla, że budynek do użytkowania na 6 miesięcy przed umownym terminem.

Partnerstwo publiczno-prywatne>>

Warbud wybudował, a teraz zarządza
Koszt budowy to blisko 125 mln zł. Całość wyłożył Warbud, który zainwestowane fundusze zamierza odzyskać i zarobić na wynajmowaniu budynku sądowi przez najbliższe 20 lat. ‒ My, jako partner prywatny, dostarczamy kompleksowych usług: projektowej, budowlanej, finansowania i zarządzania. Charakterystyczne dla formuły PPP jest to, że budujemy niejako dla siebie. To my później utrzymujemy ten obiekt przez 20 lat, to my ponosimy koszty jego remontów czy zużycia energii. Dlatego projektowaliśmy budynek w sposób przemyślany oraz postawiliśmy na wysoką jakość materiałów i technologii. Od samego początku postrzegamy ten projekt jako wyjątkowo prestiżowy, dlatego do realizacji oddelegowaliśmy naszych wybitnych inżynierów – Mirosław Józefczuk, członek Zarządu WARBUD S.A. A Przemysław Szulfer, dyrektor finansowy WARBUD S.A. dodaje, że kluczowym kryterium oceny ofert była cena. Od początku należało optymalizować rozwiązania architektoniczne i budowlane pod kątem kosztów eksploatacji budynku, PPP to praca zespołowa wielu specjalistów ‒ projektantów, budowlańców, późniejszego zarządcy, ale również finansistów i prawników. Wszystko po to, by dostarczyć optymalny produkt pod względem jakości i ceny ‒ mówi.

MS chwali i zachęca do kolejnych inwestycji
Z nowej inwestycji zadowolony jest także resort sprawiedliwości. ‒ Zarówno w wymiarze sprawiedliwości, jak i w innych sferach rządowych ‒ wszędzie tam, gdzie Skarb Państwa ma potrzeby inwestycyjne ‒ ta formuła będzie wykorzystywana. To jest dobry początek – mówi wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Zdaniem przedstawicieli Warbudu ta inwestycja może być wzorem dla samorządów rozważających wykorzystanie formuły PPP. ‒ Podchodziłem do tego zdecydowanie sceptycznie, a teraz mogę tylko pogratulować i cieszę się, że taki projekt został zrealizowany właśnie w naszym mieście – powiedział Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza.

Na zdjęciu budynek nowego sądu w Nowym Sączu