Rozporządzenie to stanowi realizację upoważnienia ustawowego zawartego w ustawie z dnia 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 2261). Zgodnie z nowymi przepisami propozycję oddelegowania będzie radcy przedstawiał Prezes Prokuratorii Generalnej, który wskaże mu m.in. okres oddelegowania czy zakres obowiązków w danej jednostce. W trakcie oddelegowania radca będzie wykonywał obowiązki przewidziane w jednostce organizacyjnej Skarbu Państwa dla pracownika zatrudnionego na równorzędnym stanowisku. Radcy delegowanemu urlopów ma udzielać kierownik jednostki organizacyjnej Skarbu Państwa w wymiarze i na zasadach określonych w ustawie o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, według planu urlopów sporządzonego w tej jednostce.

Oddelegowanie może nastąpić wyłącznie za zgodą radcy, który - wyrażając taką zgodę, przyjmuje też warunki jego odbywania określone w nowym rozporządzeniu. Dla oddelegowanych radców przewidziano świadczenia pieniężne mające na celu zwrot poniesionych kosztów wykonywania pracy w ramach oddelegowania. W rozporządzeniu określono wysokość i sposób wypłacania powyższych świadczeń.

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej określająca zasady oddelegowania radców. Przepisy rozporządzenia mają charakter techniczny i konieczne stało się ich natychmiastowe wejście w życie w celu realizacji przepisów powyższej ustawy. Stąd omawiane rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2017 r. w sprawie delegowania radców Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej do jednostek organizacyjnych Skarbu Państwa podległych, nadzorowanych lub kierowanych przez podmioty reprezentujące Skarb Państwa (Dz. U. poz. 98) weszło w życie już z dniem następującym po dniu ogłoszenia.