Sekretarz generalny IOI, jeden z Rzeczników Praw Obywatelskich Austrii - Guenther Kraeuter powiedział na konferencji prasowej w środę 20 lipca br., że celem Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana jest "wspieranie i ochrona urzędu ombudsmana, który staje dzisiaj pod dużą presją", nie chodzi o krytykę instytucji demokratycznych w Polsce - zaznaczył.
Dr Kraeuter stwierdził, że dla oceny warunków działania Rzecznika, którym jest dr Adam Bodnar, wysoko ceniony przez swoich kolegów, jest istotne obniżenie budżetu polskiego RPO na 2016 r. o 8 procent przez obecne władze. Przedstawiciele IOI podkreślali, że kompetencje rzecznika w Polsce powinny być większe i co za tym idzie - powinien otrzymywać większe pieniądze z budżetu na wykonywanie zadań.

Czytaj: Ombudsmani: instytucja rzecznika praw obywatelskich potrzebna bardziej niż kiedykolwiek>>

 

Przedstawiciele IOI podkreślali, że przybyli do Warszawy, żeby dać wyraz wsparcia Adamowi Bodnarowi oraz aby zbadać warunki funkcjonowania RPO w Polsce. Zapoznali się z możliwościami rzecznika dostępu do sądów i Trybunału Konstytucyjnego. Okazało się, że blokowanie przez kolejne nowelizacje i rząd Trybunału wpływa negatywnie na skuteczność biura Rzecznika.

 

Kilka wyroków, które zapadły z wniosków dr Bodnara nie zostało opublikowanych w Dzienniku Ustaw. Co więcej, krytyka osoby rzecznika przez polityków partii rządzącej wpływa na osłabienie jego urzędu.
Ponadto przeszkodą dla działalności Rzecznika będzie wejście w życie ustawy o immunitetach. Według projektu wniosek o wyrażenie zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej za przestępstwo ścigane z urzędu składać będzie minister sprawiedliwości. W przypadku oskarżenia prywatnego będzie składać go pełnomocnik oskarżyciela.
Ombudsmani spotkali się m.in. z prof. Andrzejem Rzeplińskim, prezesem TK, sędzią Dariuszem Zawistowskim, przewodniczącym KRS, z pełnomocnikiem rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania Wojciechem Kaczmarczykiem oraz z przedstawicielami komisji praw człowieka Senatu. "Pełnomocnik rządu zapewniał nas, że wszystko jest w porządku, że nie ma się czego obawiać, a obniżki budżetu dotknęły wszystkich" - powiedział RPO Irlandii - Peter Tyndall.

Z dwudniowej wizyty IOI powstanie,  raport, w którym ombudsmani podsumują wszystkie swoje uwagi dotyczące funkcjonowania RPO w Polsce.
Międzynarodowy Instytut Ombudsmana (IOI) liczy 175 członków, rzeczników praw obywatelskich z ponad 90 krajów świata, działa od 1978 roku. Posiada organizacje i struktury regionalne  w Europie i na innych kontynentach.