Zrzeszający kilka organizacji pozarzadowych KOS odniósł się w ten sposób do decyzji podjętej podczas posiedzenia 12 lipca 2018 r., kiedy to KRS negatywnie zaopiniowała kandydaturę sędzi Marty Kożuchowskiej-Warywody na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Nazwisko Marty Kożuchowskiej-Warywody znalazło się na wręczonej podczas posiedzenia przez posłankę Krystynę Pawłowicz (jest człokiem KRS z ramienia Sejmu) za zgodą przewodniczego Rady liście sędziów angażujących się w działalności na rzecz  praworządności i aktywności w stowarzyszeniu sędziowskim.

Czytaj: Nie będzie sędzią WSA, bo była w Brukseli>>

 

- Negatywna opinia wydana przez KRS wobec Sędzi Marty Kożuchowskiej-Warywody jest konsekwencją jej obywatelskiego zaangażowania, a nie merytorycznej oceny jej pracy, i stanowi próbę uzależnienia sędziów od władzy politycznej. Polityczni członkowie KRS, ale także zasiadający w Radzie sędziowie, naruszają w ten sposób standardy państwa prawa - napisano w oświadczeniu KOS. 

Zdaniem jego autorów, "sędziowie – wolni od nacisków, odważni, niezależni i niezawiśli, stanowią najwyraźniej dla obecnej władzy zagrożenie, a Krajowa Rada Sądownictwa okazuje się być narzędziem w rękach polityków zmierzających do podporządkowania celom politycznym sądów i sędziów". - Wzywamy władze do zaprzestania naruszeń standardów niezawisłości sędziów i niezależności sądów - czytamy w oświadczeniu.

Założyciele KOS:
Archiwum Osiatyńskiego
Fundacja Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Inicjatywa Obywatelska „Wolne Sądy”
Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”
Stowarzyszenie Sędziów „THEMIS”
Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia”

 


Niezawisłość sędziowska i jej gwarancje w procesie cywilnym>>