Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Oświadczenia majątkowe sędziów i prokuratorów będą jawne?

Oświadczenia majątkowe sędziów i prokuratorów będą jawne?

18.02.14

Najwyższa Izba Kontroli sporządziła wniosek, aby przepisy prawa o ochronie informacji zawartej w oświadczeniach majątkowych były jednakowe dla wszystkich funkcjonariuszy, tj. dla posłów, senatorów, radnych ale także sędziów i prokuratorów.
 

articleImage: Oświadczenia majątkowe sędziów i prokuratorów będą jawne? fot. Thinkstock

Na razie sędziowie i prokuratorzy korzystają z klauzuli pozwalającej utajnić ich oświadczenia, co oznacza nierówność w traktowaniu - uważa Dariusz Zielecki, wicedyrektor departamentu administracji publicznej NIK. Innym aspektem tej sprawy jest odmowa dostępu do oświadczeń majątkowych kontrolerom NIK.
Z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że resort jest także za jawnością oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów.
- Nie sądzę aby ukrywanie tego typu informacji chroniło w szczególny sposób sędziów i prokuratorów, potrzebna jest sensowna polityka antykorpucyjna - twierdzi Antoni Kamiński z Transparency International. - We wszystkich wypadkach częścią polityki antykorupcyjnej jest większa jawność - dodaje.
Piotr Górecki, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa powiedział dziennikarzom "Przeglądu", że prawo nie przewiduje jawności oświadczeń majątkowych sędziów. To jest grupa zawodowa wymagająca ochrony, gdyż prowadzi nierzadko sprawy np. dotyczące przestępczości zorganizowanej, więc ujawnianie danych o majątku może być niebezpieczne dla nich i ich rodzin. Każdy sędzia poza formularzem podatkowym PIT składa do urzędu skarbowego także szczegółowe oświadczenie majątkowe, którego kopię wręcza się przewodniczącemu sądu apelacyjnego. Natomiast NIK nie ma uprawnień do kontroli sędziów. Do tej pory takie stanowisko popierał również resort sprawiedliwości.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: TVP
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Pawlos IP: 37.47.* 07-12-2015
    Prawo jednakowe dla wszystkich bez wyjatkow-innej drogi nie ma. Jezeli ktos sie obawia ujawnienia to ma cos do ukrycia i sie boi.Prywatne przedsiebiorstwa sa kontrolowanie kilka razy w roku -Wiec o co chodzi? czego sie boicie??? Zbadac pochodzenie majatkow i opodatkowac!!!! oj bedzie duzo kasy na wydatki PiS.A CO Z ODPOWIEDZIALNOSCIA URZEDNIKOW?"??CZEKAMY NA USTAWY W TYM KIERUNKU>

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE