Nagroda została przyznana po raz pierwszy, by wyróżnić adwokatki, które odniosły sukces w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, wykazały się zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, jak również aktywnością na polu społecznym czy naukowym.

Paulina Kieszkowska-Knapik specjalizuje się w prawie farmaceutycznym i medycznym, doradza przedsiębiorcom i organizacjom branżowym w zakresie prawa ochrony zdrowia, ustawy refundacyjnej oraz ustawy o działalności leczniczej. Jest współzałożycielką Fundacji "Lege Pharmaciae" - organizacji pozarządowej, której zadaniem jest analiza i poddawanie debacie publicznej regulacji prawnych w sektorze ochrony zdrowia. Fundacja zajmuje się także projektowaniem nowych regulacji, które mają zagwarantować sprawne funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz zapewnienie pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Działa w Obywatelskim Forum Legislacji przy Fundacji Batorego, na rzecz wprowadzenia w Polsce standardów europejskich w dziedzinie stanowienia prawa. Jest także współtwórczynią inicjatywy #Wolnesądy i członkinią Stowarzyszenia prof. Zbigniewa Hołdy.

  Prawo o adwokaturze. Komentarz >>

Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1994-95 była stypendystką Tempus na Uniwersytecie w Ultrechcie w Holandii na Wydziale Prawa Wspólnoty Europejskiej. Jest adwokatem izby warszawskiej od 2002 r.

Doradza pro bono organizacjom pacjentów, m.in. Krajowemu Forum Chorób Rzadkich, Polskiej Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Fundacji Alivia i Federacji Pacjentów Polskich. W 2017 roku pani mecenas reprezentowała pacjentów w czterech wygranych przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawach dotyczących wydania zgody na refundacje leku dopuszczonego do obrotu, ale faktycznie niedostępnego na polskim rynku.

Jest laureatką nagrody Prawnik Roku 2016 w kategorii spraw precedensowych rankingu Rzeczpospolitej, przyznanej jej za prowadzenie spraw pro bono dla pacjentów w sporach z Ministerstwem Zdrowia o odmowę refundacji. Otrzymała także nagrodę Kryształowej Gwiazdy Krajowego Forum Chorób Rzadkich, przyznawanej w dowód uznania za zaangażowanie na rzecz rozwoju terapii chorób rzadkich.

Natalia Klima-Piotrowska, adwokat izby katowickiej od 2006 r. Specjalizuje się w prawie nieruchomości, wspólnot mieszkaniowych, prawie rodzinnym i cywilnym. Pełni funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego izby katowickiej.

Od 2015 roku jest czynnie zaangażowana w działalność Komitetu Obrony Demokracji, a od lipca 2017 r. jest pełnomocniczką Śląskiego Zarządu KOD. W lutym i marcu 2017 r. zaangażowała się pro bono w obronę nauczycielek Zespołu Szkół Specjalnych w Zabrzu, które w dniu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 3 października 2016 r., przyszły do szkoły ubrane na czarno, a podczas przerwy zrobiły sobie zdjęcie i umieściły je na profilu FB.

Marcjanna Katarzyna Dębska-Koniecek, adwokat izby warszawskiej od 2013 r. Specjalizuje się w prawie karnym, medycznym i procesowym. W 2014 r. pełniła funkcję członka Komisji Edukacji Prawnej przy NRA, zaś od 2017 r. jest sekretarzem tej Komisji. Jest także sędzią sądu dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Była delegatką na Krajowy Zjazd Adwokatury w Krakowie w2016 r. Jest także mediatorem Centrum Mediacyjnego przy NRA. Brała udział w akcji "Adwokaci na granicy" w marcu 2017 r., której celem była pomoc uchodźcom pochodzenia czeczeńskiego na przejściu granicznym w Terespolu.

Agnieszka Staszków-Bularz, adwokat izby opolskiej od 2014 r. Specjalizuje się w prawie cywilnym. Jest przewodniczącą Koła Obrońców Praw Zwierząt przy ORA w Opolu. Na mocy porozumienia z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce, oddział w Opolu i Fundacją "Azyl Nadziei" dla Zwierząt potrzebujących pomocy w Opolu, pani mecenas świadczy doraźną pomoc prawną pro bono tym podmiotom w celu uzyskania przez nie funduszy na działalność statutową, a także reprezentuje je w toku postępowań przygotowawczych i sądowych w sprawach karnych o naruszenie praw zwierząt.