Strona główna » Wiadomości » Opinie » Poseł PSL: sędziowie pokoju, to dobry pomysł

Poseł PSL: sędziowie pokoju, to dobry pomysł

10.08.17

Utworzenie instytucji sędziego pokoju to dobry pomysł - tak propozycję Kukiz'15 ocenił w czwartek wiceszef klubu PSL Marek Sawicki. Sędziowie pokoju odciążyliby sądy powszechne - dodał.

articleImage: Poseł PSL: sędziowie pokoju, to dobry pomysł fot. Thinkstock

Sawicki pytany w czwartek w radiowej Jedynce, o projekt Kukiz'15 dotyczący wprowadzenia instytucji sędziów pokoju ocenił, że jest to dobre rozwiązanie.

Czytaj: MS myśli o powołaniu sędziów pokoju>> 

"Trzeba by tylko jeszcze dookreślić zakres spraw, które ci sędziowie mieliby rozstrzygać" - dodał. W jego ocenie jest "wiele prostych, małych spraw", a wprowadzenie instytucji sędziów pokoju, "to na pewno byłoby duże odciążenie sądów powszechnych i przyspieszenie procedur rozstrzygnięć".

"Z pewnością taki sędzia pokoju, będący z wyboru społeczności lokalnej, musiałby się liczyć z opinią publiczną, że w tych prostych, ważnych sprawach rozstrzyga sprawiedliwie" - stwierdził poseł PSL.

Wprowadzenie instytucji sędziego pokoju to główny projekt Kukiz'15 ws. reformy sądownictwa przedstawiony prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz poinformował, że w projekcie "chodzi o sędziego, który mógłby być wybierany w wyborach np. samorządowych, w wyborach powszechnych lokalnych". Sędziami pokoju - jak mówił - "mogliby być młodzi prawnicy, którzy rozstrzygaliby w takich drobnych sprawach dla Polaków". Kukiz'15 zamierza rozpocząć pracę nad tym projektem po okresie wakacyjnym. (PAP)

tnt/ mok/

10.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE