Jak informuje MS, zespół, powołany w czerwcu 2014 r. przez ministra sprawiedliwości i przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, ma za zadanie opracować zbiór standardów dla sądów powszechnych w zakresie ich komunikacji z mediami. Dobre praktyki dotyczą m.in.: funkcji rzecznika prasowego sądu, kształtowania dobrych relacji z mediami, stworzenia sprawnego biura prasowego, standardów udzielania informacji dziennikarzom, jak również sposobów reakcji na kryzys medialny. Wypracowanie propozycji konkretnych rozwiązań w obszarze budowania autorytetu sądownictwa ma na celu poprawę jego wizerunku. Oznacza to szereg działań, kształtujących obraz sądu jako instytucji dla obywatela.
-
Decyzja o rozpoczęciu tej inicjatywy jest odpowiedzią na jedno z kluczowych wyzwań stojących przed wymiarem sprawiedliwości, które dotyczy poprawy jego wizerunku. Opracowana przez Zespół propozycja dotycząca standardów komunikacyjnych dla sądów zostanie przedstawiona do konsultacji sędziom, stowarzyszeniom sędziowskim oraz przedstawicielom mediów - czytamy w komunikacie MS.
W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Departamentu Strategii i Deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości oraz członkowie Krajowej Rady Sądownictwa.