Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Prawnicy zaniepokojeni zamiarem ograniczenia przez MF tajemnicy zawodowej

Prawnicy zaniepokojeni zamiarem ograniczenia przez MF tajemnicy zawodowej

11.09.17

Ministerstwo Finansów chce zobowiązać wszystkich, którzy planują dla podatników tzw. agresywne optymalizacje, do informowania o tym fiskusa. Według samorządów zawodowych byłoby to ograniczenie tajemnicy zawodowej.

articleImage: Prawnicy zaniepokojeni zamiarem ograniczenia przez MF tajemnicy zawodowej www.mf.gov.pl

Na tę zapowiedź zareagował już samorząd doradców podatkowych. Swoje zaniepokojenie wobec tego projektu sygnalizują też samorządy adwokatów i radców prawnych.

- Jeśli istnieją takie plany w MF, to budzą one zaniepokojenie wśród doradców. Na razie jednak współpraca z obecnym kierownictwem resortu układa się wręcz wzorowo, więc liczymy na kompromis – powiedziała profesor Jadwiga Glumińska-Pawlic w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna. I dodała, że mogłoby to również dotknąć adwokatów i radców prawnych, którzy mają podobne uprawnienia.

Adwokatura widzi w tym projekcie zagrożenie i Naczelna Rada Adwokacka zamierza dyskutować o tym w najbliższą sobotę. – Poufność jest podstawą zaufania między adwokatem a jego klientem. Dlatego obowiązek raportowania organom państwowym o podejmowanych przez klienta działaniach jest dla nas nie do przyjęcia – powiedziała „Rzeczpospolitej" adwokat Anisa Gnacikowska, członek NRA. I dodała, że taka ingerencja w tajemnicę skarbową zawodową naruszałaby jedno z podstawowych praw człowieka – tajemnicę komunikacji.

Również radcowie prawni uważają, że to zły pomysł. - Podważy zaufanie do radców, a przecież jesteśmy zawodem zaufania publicznego – ocenia Leszek Korczak, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych. W rozmowie z „Rz” przyznał, że są sfery działania tych zawodów, które mogą być dla państwa niewygodne, choćby w kontekście fiskalnym. – Jednak pozostawienie tej tajemnicy przyniesie mniej szkód niż jej uchylenie – podkreślił Leszek Korczak.
 

Skomentowano 2 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Marcin Flisykowski IP: 83.20.* 08-12-2017
  prof. Łętowska kiedyś powiedziała:

  "Najpierw zmieniono bezpiecznik, a tera przez system przepuszcza sie prąd z coraz wyższym napięciem".

  Coś w tym jest.
  Kiedy pijemy szampana?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Mariusz Sanocki IP: 83.20.* 08-12-2017
  prof. Łętowska, kiedyś powiedziała:

  "Najpierw zmieniono bezpiecznik, a teraz przez system przepuszcza się prąd z coraz wyższym napięciem".

  Coś w tym jest.
  Kiedy pijemy szampana?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE