Strona główna » Wiadomości » Opinie » Prof. Błoński: aplikacje prawnicze mogą być przeniesione na wyższe uczelnie

Prof. Błoński: aplikacje prawnicze mogą być przeniesione na wyższe uczelnie

07.12.17

Aplikacje odbywają się niekiedy fizycznie w pomieszczeniach dobrych uczelni. Nie ma więc przeszkód, aby aplikacje zostały przeniesione do szkół wyższych - uważa prof. Mieczysław Błoński, dziekan Wydziału Prawa na Uczelni Łazarskiego. - Z pewnością w tych najlepszych ich poziom znacznie wzrośnie - dodaje.
 

articleImage: Prof. Błoński: aplikacje prawnicze mogą być przeniesione na wyższe uczelnie Własne

Rozmowa z prof. dr Mieczysławem Błońskim, dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uczeni Łazarskiego.

W czwartek i piątek 7 i 8 grudnia Wydział Prawa i Administracji obchodzi swój XX-letni jubileusz. Jak ocenia Pan Profesor poziom absolwentów Wydziału Prawa w porównaniu z wiedzą absolwentów Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego?

Wydziały Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i Uczelni Łazarskiego są  jednymi z najlepszych w kraju. Uzyskały te same uprawnienia. Oba mają ocenę wyróżniającą od Polskiej Komisji Akredytacyjnej, oba mogą przyznawać wszystkie stopnie naukowe, oba również uzyskały kategorię A w ostatnio przeprowadzonej ocenie parametrycznej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych. Te wszystkie uprawnienia Wydziały otrzymały po spełnieniu kilkudziesięciu konkretnych kryteriów, wśród których znajdują się również takie, które dotyczą poziomu i efektów kształcenia. To znaczy, że absolwenci obu Wydziałów faktycznie dysonują rozległą wiedzą i są dobrze przygotowani do wykonywania swoich zawodów. Jako ciekawostkę mogę dodać, że w konkursie Rising Stars, porównującym najbardziej wyróżniających się młodych prawników w Polsce w roku 2017, pierwsze miejsce zajęła także absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego. 

Czytaj też: Aplikacje poprowadzą uczelnie?>>

Czy słuszna jest idea promowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, by aplikacje prawnicze przenieść do szkół wyższych?
Pracownicy naukowo-dydaktyczni najlepszych wydziałów prawa są jednocześnie w większości praktykami i uczestniczą w przygotowaniu egzaminów na aplikacje prawnicze, a także w realizowaniu tych aplikacji. Aplikacje odbywają się też niekiedy fizycznie w pomieszczeniach dobrych uczelni. Nie ma więc przeszkód, aby aplikacje zostały przeniesione do szkół wyższych. Z pewnością w tych najlepszych ich poziom znacznie wzrośnie.

Wydział Prawa Uczeni Łazarskiego przeprowadził (przy udziale Wydawnictwa Wolters Kluwer) badania dotyczące sądownictwa i prawników. Jakie wnioski z nich wynikają? 
Przeprowadzone przez nasze dwie instytucje badania i kończący je Raport są pierwszym etapem cyklu badań i publikacji na temat szczegółowej kondycji stanowienia i realizacji prawa w Polsce oraz sposobów ich doskonalenia w ujęciu porównawczo-prawnym.  Są niejako wstępem do tego cyklu. Przedstawiają podstawowe liczby dotyczące przedstawicieli prawa w Polsce i Unii Europejskiej, a także przygotowania nowych kadr dla zawodów prawniczych. Chcielibyśmy, aby wyniki całego cyklu tych badań zostały użyte do doskonalenia systemu prawnego w naszym kraju. Jeśli chodzi o konkretne wnioski, to z raportu wynika, że średni czas trwania postępowania w sądach powszechnych to 77 dni.
A co więcej - raport pokazuje np. spadek liczby studentów prawa. W latach 1997-2017 udział studentów kierunku prawo w ogóle studentów zawierał się w przedziale 3-5 proc. Analizując najpopularniejsze kierunki studiów, pod względem liczby studentów, możemy stwierdzić, że prawo staje się coraz mniej popularne w tym zestawieniu, większa liczba studentów wybiera inne kierunki.   

Rozmawia: Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
 

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Jan Kowalski IP: 89.76.* 07-12-2017
    Tak, szczególnie komornicza w Warszawie, która odbywa się w centrum opieki dzieci, gdzie nierzadko spotyka się dzieci bez rąk, nóg, kalekie.

    Fantastyczne warunki do zdobywania wiedzy. Jak raz się tam pójdzie w tygodniu to na dwa miesiące ma się dosyć.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE