Strona główna » Wiadomości » Opinie » Przyłębska: Macie uwagi do ustawy o SN - spytajcie Trybunał

Przyłębska: Macie uwagi do ustawy o SN - spytajcie Trybunał

05.07.18

Jeśli ktoś uważa, że ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z konstytucją, niech złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała prezes TK Julia Przyłębska. Zaproponowała także wyjaśnienie w ten sposób sprawy wieku emerytalnego sędziów.

articleImage: Przyłębska: Macie uwagi do ustawy o SN - spytajcie Trybunał trybunal.gov.pl

Czytaj: 

- Istnieje zasada domniemania konstytucyjności. Skoro ustawa weszła w życie, to obowiązuje. Jeśli ktoś uważa, że nie jest zgodna z konstytucją, to składa wniosek do TK i pyta, czy przepisy są zgodne, czy nie. Dopóki takiego pytania nie będzie, nie będzie orzeczenia TK, to nie można mówić, że ustawa jest niekonstytucyjna, bo to prowadzi do anarchii - powiedziała prezes TK w środę wieczorem w TVP Info.

Natomiast mówiąc o wieku emerytalnym sędziów stwierdziła, że nie można powoływać się jedynie na ustęp 1 art. 180 konstytucji, ponieważ ten artykuł ma więcej ustępów. - Zasada jest taka, że sędziowie są nieusuwalni, ale są pewne okoliczności, np. sędzia kończy pracę, bo osiąga wiek emerytalny. Nie bardzo rozumiem, skoro ustawa określa wiek emerytalny, to dlaczego odwołują się do konstytucji? Jeśli sędzia osiąga wiek określony ustawą, to oznacza, że konstytucja przenosi dalsze regulacje ustawie, którą uchwala parlament. Oczywiście kwestia ustalenia wieku nie jest całkowicie wolna. Ustawodawca musi kierować się innymi przepisami konstytucji, stąd w ostateczności, jeśli ktoś uzna, że przepis jest niezgodny z konstytucją, powinien zapytać TK - powiedziała.

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE