Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Radca prawny odmówił zeznań przed komisją weryfikacyjną

Radca prawny odmówił zeznań przed komisją weryfikacyjną

13.07.18

Jerzy Bandurski, radca prawny m.st. Warszawy, odmówił w czwartek zeznań przed komisją weryfikacyjną. Przewodniczący komisji Patryk Jaki zapowiedział wniosek o jego ukaranie.

articleImage: Radca prawny odmówił zeznań przed komisją weryfikacyjną Własne

Występując przed komisją jak świadek Bandurski stwierdził, że jako radca prawny "jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej" i odmówił odpowiedzi na pytania przed komisją weryfikacyjną. I powołał się na oświadczenie Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Izby Radców Prawnych z 17 kwietnia br., w którym organ wskazuje, że "osoba zatrudniona w urzędzie m.st. Warszawa w charakterze radcy prawnego, na podstawie umowy o pracę, ma obowiązek odmowy udzielenia odpowiedzi na pytanie w postępowaniu prowadzonym przed komisją, która prowadzi postępowanie na podstawie przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego i komisja ta nie ma możliwości zwolnienia radcy prawnego z tajemnicy zawodowej".

Bandurski stwierdził, że według tej opinii może to narażać radcę prawnego na odpowiedzialność dyscyplinarną lub karną, a członkowie organu - jak powiedział świadek - "które nakłaniają radcę prawnego do ujawnienia tajemnicy zawodowej, mogą odpowiadać za podżeganie do przestępstwa".

Zdaniem prowadzącego posiedzenie komisji Patryka Jakiego Bandurski próbował przedstawić korzystną dla siebie interpretację. - W związku z zachowaniem świadka będę miał zamiar na posiedzeniu niejawnym złożyć wniosek o ukaranie świadka za tego typu postawę - zapowiedział. Jego zdaniem Krajowa Izba Radców Prawych wydając takie oświadczenie "nie chce pomóc komisji w wyjaśnianiu afery reprywatyzacyjnej".


Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE