Opinię tę wiceprezes Krajowej rady radców Prawnych wygłosił w Ministerstwie Spraiwedliwości podczas inauguracyjnego posiedzenia Zespołu ds. monitorowania zmian w procedurze karnej wprowadzonych ustawą z dnia 27 września 2013 r.   Poruszył w nim m.in. problem organizacji sprofilowanych szkoleń dla radców prawnych, którzy mogą występować w świetle nowej procedury w charakterze obrońców w postępowaniu karnym i karnym skarbowym. - Organizatorem szkoleń w porozumieniu z Krajową Radą Radców Prawnych powinna być Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury dysponująca odpowiednio przygotowanymi materiałami i  grupą doświadczonych wykładowców, którzy obecnie prowadzą takie zajęcia dla sędziów i prokuratorów - mówił Arakadiusz Bereza.
Tymczasem przedstawiciel Prokuratury Generalnej podczas tego samego spotkania wskazywał na brak przygotowania prokuratorów do występowania w nowej roli w kontradyktoryjnym modelu postępowania karnego oraz wyraził obawę co do przeciążenia pracą prokuratorów w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych.
Zespół został powołany przez Ministra Sprawiedliwości, a jego celem jest analiza przepisów znowelizowanego kodeksu postępowania karnego, które mają wejść w życie 1 lipca 2015 r. oraz zidentyfikowanie problemów jakie na tym tle mogą wystąpić w funkcjonowaniu szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości.