Strona główna » Wiadomości » Opinie » Radcowie: sądy mają rozstrzygać spory, nie muszą prowadzić rejestrów

Radcowie: sądy mają rozstrzygać spory, nie muszą prowadzić rejestrów

10.10.17

Sądy są od rozstrzygania spraw spornych. Są niezbędne tam, gdzie wymaga się rozstrzygnięcia i udzielenia wyraźnej ochrony prawnej dochodzącym sprawiedliwości - uważa samorzad radców prawnych.

articleImage: Radcowie: sądy mają rozstrzygać spory, nie muszą prowadzić rejestrów Własne

 

Dlatego w jego ocenie sądy powinny być m.in. zwolnione z rozpoznawania spraw wiążących się z szeroko pojętą ewidencją– wskazuje radca prawny Dariusz Sałajewski.

Jak pisze Rzeczpospolita, zespół radców prawnych, któremu przewodniczy, postuluje, by postępowania rejestrowe (np. wpis do KRS) przekazane zostały do właściwości organu administracji publicznej prowadzącego Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Ten zaś miałby być poddany kontroli sądu administracyjnego.

– W momencie, kiedy spółka składa wniosek do KRS – nieważne, czy dopiero się rejestrując, czy dokonując jakichkolwiek zmian – robi to w konsekwencji wcześniej podjętych decyzji wewnętrznych, do których jest uprawniona. Nie zachodzi potrzeba, by o powyższym merytorycznie rozstrzygał sąd – argumentuje mec. Sałajewski.

– Podobnie rozważyć należy przekazanie do właściwości innego organu niż sąd prowadzenia ksiąg wieczystych i poddania rozstrzygnięć organu prowadzącego księgi kontroli sądu powszechnego – wskazuje Dariusz Sałajewski.

Źródło: Rzeczpospolita / Autor: Anna Krzyżanowska

10.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE