Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Radomskie sądy mają nowy budynek

Radomskie sądy mają nowy budynek

11.01.18

W czwartek w Radomiu odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu Sądu Okręgowego i Rejonowego. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 81 mln zł. To jedna z największych w ostatnich latach inwestycji wymiaru sprawiedliwości.

articleImage: Radomskie sądy mają nowy budynek fot. Thinkstock

Obecny na uroczystości wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak powiedział, że nowy obiekt sądu w Radomiu jest "imponującym gmachem, na miarę XXI wieku". Jak zaznaczył trwa dobra passa pod względem inwestycji w wymiarze sprawiedliwości dla apelacji lubelskiej, do której należą także sądy w Radomiu. "Kilka miesięcy temu mieliśmy okazję spotkać się przy okazji otwarcia nowego gmachu sądu w Siedlcach, a za kilka miesięcy mam nadzieję, że będzie mi dane uczestniczyć w podobnym spotkaniu w Zamościu" - zaznaczył Piebiak.

Według niego inwestycje w obiekty wymiaru sprawiedliwości stanowią element długotrwałej strategii jego resortu.

"Jest oczywiste, że ministrowie sprawiedliwości - jak to politycy - zmieniają się, reprezentują różne opcje, to jest naturalne dla demokracji. Ważne jest jednak, żeby były pewne rzeczy stałe, czyli np. dążenie do stałej poprawy warunków funkcjonowania i sądów, i prokuratur" - powiedział Piebiak.

Gmach sądu w Radomiu składa się z pięciu równoległych budynków połączonych holem. Główny obiekt usytuowany od strony ul. Warszawskiej, ma pięć kondygnacji; pozostałe cztery są trzykondygnacyjne.

Cały kompleks ma powierzchnię 12 tys. m kw. 70 proc. zajmują wydziały Sądu Rejonowego. Przed przeprowadzką znajdowały się one w pięciu różnych lokalizacjach. Pozostałe pomieszczenia należą do wydziałów karnych Sądu Okręgowego, które wcześniej mieściły się przy ul. Piłsudskiego. W starym gmachu pozostały natomiast m. in. wydziały cywilne.

W sądzie znajdują się 33 sale rozpraw z pokojami dla sędziów i świadków, w tym dwie z kabinami kuloodpornymi dla niebezpiecznych oskarżonych, dwa zespoły pomieszczeń dla tymczasowo aresztowanych z garażami dla konwojów, tzw. przyjazny pokój do przesłuchań nieletnich, odrębne pokoje dla prokuratorów, adwokatów i radców prawnych oraz ławników. (PAP)

11.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE