Mediacje to dla 89% respondentów biorących udział w badaniu opinii publicznej na temat wizerunku wymiaru sprawiedliwości znany sposób rozwiązywania sporów przy udziale osoby neutralnej. Dla badanych jest to przede wszystkim to proces, w którym żadna decyzja nie zostaje podjęta bez zgody zainteresowanych stron. Respondenci postrzegają mediację jako postępowanie bez ryzyka, ponieważ w każdej chwili można odstąpić od niego, a ponadto kosztuje ona mniej niż proces sądowy. Zaletą mediacji jest też fakt, że prowadzi do kompromisu uwzględniającego interesy obu stron. - Innym jej pozytywnym aspektem jest wybaczenie krzywd i pojednanie; zgoda, według respondentów, to raczej mało prawdopodobny efekt mediacji, choć wydanie takiego sądu sprawiło badanym najwięcej trudności - wynika z raportu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jako powód skorzystania z mediacji respondenci podają argument, iż przepisy prawa nie uwzględniają wszystkich aspektów , są schematyczne (wskaźnik 7%) także ustalenia które zapadają podczas mediacji są bardziej wiążące dla stron, bowiem zostały wypracowane wspólnie (wskaźnik 7%). Badani wątpią, aby mediacja była postępowaniem skuteczniejszym od procesu sądowego. Podczas badania respondenci zostali również zapytani o to kim jest mediator i jak do niego dotrzeć. I tak dla 68% badanych Mediator to neutralna osoba pomagająca stronom w wypracowaniu porozumienia, znacznie mniej bo 12% uważa mediatora za „adwokata” jednej ze stron, który pomaga w przekonaniu drugiej strony o racjach swojego klienta, najmniej osób ( 5%) uznało mediatora jako osobę która zajmuje się tylko stroną organizacyjną mediacji.


Wiedza na temat dostępu do mediatora różnicuje kobiety i mężczyzn; Mężczyźni częściej deklarują, że nie wiedzą, w jaki sposób dotrzeć do tej osoby. Podobnie jak płeć, również poziom wykształcenia decyduje o wiedzy na temat dostępu do mediatora: respondenci z wykształceniem średnim i wyższym częściej niż pozostali udzielali odpowiedzi „nie wiem, trudno powiedzieć” na to pytanie. Według 44 % badanych mediatorem może być każdy.

W tym miejscu warto wspomnieć o projekcie ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach cywilnych, administracyjnych, karnych, o wykroczenia oraz czyny karalne nieletnich przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowy projekty ustawy wprowadza podział na mediatorów zawodowych i społecznych.
Mediatorami sądowymi będą mogły zostać osoby, które ukończyły 26 lat. Muszą one dysponować określonymi predyspozycjami i wiedzą oraz być wpisani na listę mediatorów. W myśl nowej ustawy mediatorem nie będzie mogł być czynny zawodowo sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, kurator sądowy, notariusz, komornik oraz aplikanci do tych zawodów. Zakaz wykonywania zawodu mediatora będą mieli również referendarze sądowi, asystenci sędziego, funkcjonariusze policji, pracownicy służby więziennej oraz syndycy.