Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Rusza Kongres Prawników Polskich w Katowicach

Rusza Kongres Prawników Polskich w Katowicach

20.05.17

Sędziowie, adwokaci i radcowie prawni z całej Polski spotkają się dzisiaj, aby przedyskutować stan praworządności i reformę wymiaru sprawiedliwości. W Kongresie Prawników Polskich uczestniczyć będą przedstawiciele prezydenta i ministerstwa sprawiedliwości.

articleImage: Rusza Kongres Prawników Polskich w Katowicach fot. Thinkstock

Organizatorzy Kongresu przekonują, że reforma sądownictwa jest konieczna, ale musi być przemyślana i konsultowana z praktykami. Ministerstwo Sprawiedliwości liczy na to, że uczestnicy przedyskutują patologie występujące w wymiarze sprawiedliwości - powiedział w TVN24 wiceminister Marek Wójcik. - Trzeba zadać pytanie, jak doszło do "dzikiej" reprywatyzacji, dlaczego prawnicy nie reagowali na omijanie prawa, czy aferę Amber Gold - dodał.

W programie Kongresu przewidziane są trzy panele dyskusyjne. Pierwszy dotyczyć będzie niezależnych sądów jako gwarantów praw i wolności obywatela. W ramach tego panelu podjęte zostaną zagadnienia  służebności sądów wobec obywateli, istocie niezależności i niezawisłości władzy sądowniczej,  a także - obowiązki sądu względem obywatela związane z niezawisłością sędziowską.

Drugi panel omówi rolę profesjonalnego pełnomocnika. Poruszony będzie problem znaczenia
tajemnicy adwokackiej i radcowskiej dla ochrony praw obywateli,  relacji pełnomocnik – sąd, znaczenia samorządowego sądownictwa dyscyplinarnego oraz samorządów zawodowych dla ochrony praw obywateli.

Trzeci panel poświęcony będzie dostępowi do wymiaru sprawiedliwości. W trakcie panelu zostaną przedyskutowane takie tematy, tak: pomoc prawna dla ubogich,  opłaty sądowe, a także mediacja. Czy powinna być obowiązkowa w niektórych spornych rodzajach spraw rodzinnych? Czy powinny być obowiązkowe w sprawach, w których strony nie mają pełnomocnika i mediatorzy winni otrzymywać za nie wynagrodzenie, którego dziś nie otrzymują? Czy w programie studiów powinna pojawić się mediacja?

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i były prezes SN Adam Strzembosz, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, a także aktor Jerzy Stuhr. Kancelarię Prezydenta będzie reprezentował minister Andrzej Dera, który odczyta list Andrzeja Dudy do uczestników.

Organizatorami Kongresu są Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych. Zaprosili oni na spotkanie przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych oraz organizacji pozarządowych.
Środowiska adwokackie, radcowskie i sędziowskie, które organizują spotkanie podkreślają, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna, ale wymaga przemyślanych decyzji, wypracowanych i konsultowanych z praktykami. Musi kierować się zasadami demokratycznego państwa prawa, a szczególnie zasadą zachowania niezależności sądów, niezawisłości sędziów oraz autonomiczności samorządów prawniczych – zaznaczają.

Partnerem Kongresu jest wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, a serwis Lex.pl przygotuje z niego obszerną relację.

Organizatorzy zapewniają transmisję z dyskusji na żywo. Link do transmisji to: http://kongresprawnikow.info/index.php/transmisja/>> 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: KIRP
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE