Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Rzecznik dyscyplinarny TK nie chce karać b. prezesa

Rzecznik dyscyplinarny TK nie chce karać b. prezesa

14.11.17

Rzecznik dyscyplinarny Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Rymar odmówił wszczęcia postępowania wobec byłego prezesa TK Jerzego Stępnia. Decyzję tę ostro skrytykowała prezes Julia Przyłębska.

articleImage: Rzecznik dyscyplinarny TK nie chce karać b. prezesa Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by

Informację taką prezes Trybunału przekazała przy okazji wywiadu udzielonego PAP, będącego polemiką z byłym wiceprezesem prof. Stanisławem Biernatem.

Czytaj: Przyłębska: TK nigdy nie orzekł, że KE nie może oceniać konstytucyjności polskich ustaw>>

Na pytanie, czy są już jakieś efekty postępowania wszczętego przez rzecznika dyscyplinarnego TK wobec byłego prezesa Trybunału Jerzego Stępnia odpowiedziała, że otrzymała właśnie postanowienie Rzecznika Dyscyplinarnego sędziego Stanisława Rymara o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego oraz zażalenie na to postanowienie.

- Z zażalenia tego wynika, że Rzecznik Dyscyplinarny nie odniósł się do podstawowego zarzutu wniosku, a całość zgromadzonego materiału dowodowego potraktował wybiórczo i dowolnie. O szczegółach nie mogę mówić. Można jedynie przypuszczać, że to kolejny przykład blokowania postępowań dyscyplinarnych, bo przecież nie było problemu, aby pochylić się nad wnioskiem i rozpoznać go w całości - powiedziała Julia Przyłębska.

Informację o wszczęciu postępowania wobec Stępnia (prezesa TK w latach 2006-2008, a obecnie sędziego TK w stanie spoczynku) J. Przyłębska podała w sierpniu br. Powodem był jego "czynny udział w politycznej demonstracji". "- rzecież pan sędzia Stępień może zrzec się stanu spoczynku i wtedy może dowolnie uczestniczyć w życiu politycznym. Nie może być tak, że sędzia w stanie spoczynku aktywnie uczestniczy w politycznych wiecach - mówiła prezes TK.

Media podawały, że Stępień brał udział w jednym z marszów organizowanym przez Platformę Obywatelską. - W Polsce w tej chwili toczy się wojna nie tylko o kształt praworządności, nie tylko o pozycję Trybunału Konstytucyjnego czy służby cywilnej, a także samorządu terytorialnego. W Polsce toczy się w tej chwili wojna o wszystko – mówił wtedy b. prezes, jak podawała "Gazeta Wyborcza". (ks/pap)

Czytaj: Sędzia Jerzy Stępień będzie miał dyscyplinarkę w TK>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE