Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Samorząd: spadnie zainteresowanie aplikacją komorniczą

Samorząd: spadnie zainteresowanie aplikacją komorniczą

16.02.17

Skutkiem zmiany zasad odbywania aplikacji komorniczej będzie spadek zainteresowania takim szkoleniem. Kandydaci na komorników nie będą także mieli możliwości zdobycia doświadczenia potrzebnego do wykonywania zawodu - uważa Krajowa Rada Komornicza.

articleImage: Samorząd: spadnie zainteresowanie aplikacją komorniczą fot. Thinkstock

Uwagi zamieszcza w opinii do przygotowanego przez resort sprawiedliwości projektu ustawy o komornikach sądowych. Nowe regulacje ograniczą czynności, jakie samodzielnie wykonywać mogą asesorzy i aplikanci komorniczy.

Czytaj: Samorząd komorników z rezerwą wobec projektu nowej ustawy>>

"Niemożność powierzania aplikantom komorniczym dokonywania, na zlecenie komornika, określonych czynności spowoduje, że aplikanci nie zostaną należycie przygotowani do wykonywania zawodu. Podkreślenia wymaga, że wszystkie ustawy regulujące funkcjonowanie zawodów prawniczych przewidują możliwość samodzielnego wykonywania określonych czynności przez aplikantów." - podkreśla KRK.

Dodaje, że nowe przepisy obniżą jakość kształcenia na aplikacji.

"Proponowane w projekcie rozwiązania prawne doprowadzą do znacznego spadku zainteresowania odbywaniem aplikacji komorniczej przez absolwentów wydziałów prawa. Już w chwili obecnej odnotowuje się spadek liczby aplikantów, a nawet rezygnację z dalszego odbywania aplikacji. Tym samym wątpliwa stanie się możliwość finansowania szkolenia aplikantów z wnoszonych przez aplikantów składek." - podkreślają komornicy.

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Redakcja Publikacji Elektronicznych WK
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE