Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » Sędzia odpowie karnie za sfałszowanie protokołu rozprawy

Sędzia odpowie karnie za sfałszowanie protokołu rozprawy

05.05.17

Sędzia Sądu Rejonowego w Chełmie odpowie za sfałszowanie protokołu rozprawy – zdecydował Sąd Najwyższy, który uwzględnił stanowisko prokuratora Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej w tej sprawie i uchylił sędzi immunitet.

articleImage: Sędzia odpowie karnie za sfałszowanie protokołu rozprawy fot. Thinkstock

Sąd Najwyższy, działający jako Sąd Dyscyplinarny, podjął uchwałę o zezwoleniu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Rejonowego w Chełmie - A. C. Sędzia została jednocześnie zawieszona w czynnościach służbowych i pozbawiona 50 proc. wynagrodzenia – poinformował w piątek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej domagał się zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności sędzi A.C. za dwa czyny. Miała ona sfałszować protokół z rozprawy karnej, w ten sposób, że wpisała w nim, jakoby na rozprawie, w obecności stron, zostało ogłoszone postanowienie o umorzeniu postępowania, a strony zostały pouczone o sposobie jego zaskarżenia. W rzeczywistości orzeczenie to nie zostało ogłoszone na rozprawie.

Sędzia ponadto nakłoniła protokolanta sądowego do poświadczenia nieprawdy w tym samym protokole. W konsekwencji pozbawiła oskarżyciela publicznego i posiłkowego możliwości zaskarżenia tego orzeczenia.

Za przestępstwa, za które sędzia ma odpowiadać, grozi kara do 5 lat więzienia.Sprawę sędzi rozpatrywał Sąd Apelacyjny w Lublinie, działający jako Sąd Dyscyplinarny, który nie zgodził się na pociągnięcie sędzi A.C. do odpowiedzialności karnej – głosi komunikat Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.

W uzasadnieniu przyjętej w tej sprawie uchwały lubelski Sąd Apelacyjny wskazał, że zarzucenie sędziemu przestępstwa – z uwagi na znaczenie ustrojowe immunitetu - wymaga wykazania wyższego niż zwykle prawdopodobieństwa jego popełnienia. Niezbędne jest stwierdzenie, że całość zgromadzonego materiału dowodowego w żadnym razie nie uzasadnia przekonania o niedostatku dowodów popełnienia przestępstwa.

Tę uchwałę prokuratura zaskarżyła do Sądu Najwyższego. W zażaleniu prokurator zarzucił m.in., że Sąd Apelacyjny w Lublinie wybiórczo ocenił zgromadzony materiał dowodowy i wybrał tylko te jego elementy, które były korzystne dla obwinionej sędzi i przystawały do przyjętej przez nią linii obrony, a pominął te, które prowadzą do oceny przeciwnej.

Prokurator podkreślił, że na sędziach, z racji sprawowanej funkcji i pozycji społecznej, ciążą szczególne obowiązki i wyjątkowa odpowiedzialność. W szczególności zagwarantowanie rzetelnego procesu karnego i poszanowanie praw jego uczestników. Dowolne i sprzeczne z rzeczywistym stanem rzeczy kształtowanie protokołu rozprawy nie daje tej gwarancji.

Sąd Najwyższy podzielił argumenty przedstawione przez prokuratora, zmienił uchwałę Sądu Apelacyjnego w Lublinie i zezwolił na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędzi A.C. (PAP)

kop/ js/

PAP 05.05.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • SN: luki w e-protokole nakazują powtórzyć czynność

  Obrazek do artykułu: SN: luki w e-protokole nakazują powtórzyć czynność

  Jeśli czynność procesowa nie została prawidłowo nagrana i nie można odczytać jej treści, to sąd powtarza tę czynność - orzekł Sąd Najwyższy i dodał: skarżący nie musi w apelacji odnosić zarzutów do konkretnej chwili utrwalania dowodu w protokole. Co... Więcej

 • Sejm zajmie się zmianami w protokole elektronicznym

  Obrazek do artykułu: Sejm zajmie się zmianami w protokole elektronicznym

  Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejm zajmie się nowelą kodeksu cywilnego wprowadzającą zmiany w sądowym protokole elektronicznym. Informacje o sprawie będzie można sprawdzić w internecie. Więcej

 • Minister obejrzał rozprawę z e-protokołem

  Obrazek do artykułu: Minister obejrzał rozprawę z e-protokołem

  Minister sprawiedliwości Marek Biernacki oraz podsekretarz stanu w MS Jacek Gołaczyński uczestniczyli wśrodę w prezentacji systemu nagrywania rozpraw z wykorzystaniem e-protokołu. Pokaz odbył się w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Więcej

 • Można zgłaszać kandydatów na "prawników - liderów jutra"

  Obrazek do artykułu: Można zgłaszać kandydatów na

  Rusza koleja 6. edycja konkursu „Rising Stars: Prawnicy - liderzy jutra 2017” organizowanego przez Wolters Kluwer Polska i „Dziennik Gazeta Prawna”. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania młodych prawników, ktorzy w przyszlości mogą stać się gwiazdami... Więcej

 • MS myśli o powołaniu sędziów pokoju

  Obrazek do artykułu: MS myśli o powołaniu sędziów pokoju

  Rozpoczęliśmy dyskusję w sprawie powołania sędziów pokoju, którzy na poziomie sądów grodzkich zajmowaliby się najdrobniejszymi sprawami, żeby odciążyć innych sędziów – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE