Strona główna » Wiadomości » Opinie » Sędzia Tuleja: nowy regulamin TK łamie konstytucję

Sędzia Tuleja: nowy regulamin TK łamie konstytucję

12.08.17


Przegłosowany przez sędziów wybranych przez PiS  nowy regulamin Trybunału Konstytucyjnego, który zakazuje wspominać w zdaniach odrębnych i dublerach wydających wyroki bez uprawnień, łamie konstytucję i ustawy - twierdzi sędzia TK Piotr Tuleja.

articleImage: Sędzia Tuleja: nowy regulamin TK łamie konstytucję Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by

Czytaj: TK: zdania odrębne nie mogą dotyczyć dublerów>>

- Regulamin TK nie może ograniczać treści przepisów Konstytucji oraz ustaw o TK i statusie sędziów TK. W mojej ocenie cztery propozycje projektu regulaminu są sprzeczne ze wskazanymi wyżej ustawami i Konstytucją. Z tego względu nie powinny zostać przyjęte przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK – to fragment stanowiska złożonego w Trybunale przez sędziego Piotra Tuleję.
Stanowisko sędziego zostało opublikowane przez serwis Monitor Konstytucyjny. - Miałem masę uwag do regulaminu i pozostałych dokumentów. Uznałem, że jeśli nie będzie nad nimi dyskusji, to do protokołu zgłoszę zastrzeżenia w zakresie, w jakim regulamin uważam za niekonstytucyjny – stwierdza w nim sędzia.
Mimo ostrzeżeń Zgromadzenie ogólne sędziów Trybunału przyjęło regulamin 27 lipca. Weszły w życie 1 sierpnia, zastąpiły dotychczasowy regulamin z 2015 r. i szczegółowo określiły zasady funkcjonowania TK.
Jedną z nowych zasad jest zakaz zgłaszania zdań odrębnych dotyczących rebrum – to część wstępna wyroku, gdzie wymienia się m.in. członków składu orzekającego. Zdaniem sędziego Tulei w ten sposób nowe kierownictwo TK ogranicza sędziom możliwość stwierdzania w zdaniach odrębnych, że wyroki są wydawane przez dublerów bez uprawnień, by orzekać w Trybunale.
- Celem tego przepisu jest zapewne wyeliminowanie składania zdań odrębnych wskazujących na wydanie wyroku TK w niewłaściwym składzie. Wprowadzone ograniczenie jest jednak niezgodne z prawem – napisał sędzia Tuleja w swoim stanowisku. Więcej>>
 

12.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE